Na festivalu v Soluni bodoval český film Osmdesát dopisů

Kultura
13. 11. 2011 14:00
Hlavní role v Osmdesáti dopisech hrají muzikantka Zuzana Lapčíková a neherec Martin Pavluš.
Hlavní role v Osmdesáti dopisech hrají muzikantka Zuzana Lapčíková a neherec Martin Pavluš.

Stříbrného Alexandra a cenu FIPRESCI si ze soluňského filmového festivalu odváží snímek Václava Kadrnky Osmdesát dopisů. Další soutěžní filmy s českou koprodukční účastí Alois Nebel a Dům vyšly bohužel naprázdno.

Osmdesát dopisů je suverénní debut, vyprávěný čistou filmovou řečí zejména pomocí detailů a s minimem dialogů. Kadrnka v něm líčí autobiografický příběh ženy s malým synem, kteří se z totalitního Československa konce 80. let pokoušejí vystěhovat za otcem rodiny do Anglie; děj nazíraný chlapcovýma očima se odehrává během jediného dne, plného šedivé normalizační atmosféry a bezčasí nesmyslných úředních úkonů. Na světový festivalový okruh Kadrnkův titul nastoupil letos v únoru díky oficiálnímu výběru Berlinale, jedné ze tří nejprestižnějších filmových přehlídek vůbec. V Soluni Osmdesát dopisů získalo Zvláštní cenu poroty, řečenou Stříbrný Alexandr (Alexandrem je myšlen makedonský rodák Alexandr Veliký), a cenu Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI. Suverénní režie Osmdesáti dopisù Václava Kadrnky hodně staví na detailech.Zlatého Alexandra, tedy cenu za nejlepší hraný film, na festivalu v Soluni získal ruský snímek Portret v sumer kakh (Portrét v soumraku), naturalistická obžaloba poměrů v současné ruské společnosti. Příběh znásilněné ženy, která se rozhodla "nastavit druhou tvář", natočila Angelina Nikonova. Cenu poroty za originalitu a inovaci, Bronzového Alexandra, vyhrál vynikající jihoamerický Porfirio režiséra Alejandra Landese. Porfirio je kvazidokumentárním portrétem stejnojmenného muže, který po zásahu zbloudilou policejní kulkou zůstal ochrnutý od pasu dolů a v provinčním kolumbijském městečku snáší s optimismem svůj úděl.

Za nejlepší režii byl oceněn Mark Jackson s americkým filmem Without (Bez), nejlepší scénář měl podle poroty britský snímek Behold the Lamb (Pozor na jehňátko), který napsal John McIlduff, nejlepší herečkou byla vyhlášena Stefania Goulioti z balkánského dramatu J.A.C.E. a mezi mužskými herci triumfoval Wotan Wilke Moehring za roli v německé produkci Der Brand (Oheň).

Předsedou hlavní poroty, jež posuzovala soutěž sestavenou z debutů a druhotin, byl Laurence Kardish ze sekce médií a kinematografie slavného Muzea moderního umění v New Yorku. Porotu FIPRESCI vedla česká scenáristka a publicistka Tereza Brdečková. 52. mezinárodní filmový festival v Soluni se konal od 4. do 13. listopadu.

Autor: Vojtěch RyndaFoto: Artcam

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ