Návrat <span>mániček</span>

Kultura
2. 1. 2007 12:39
bez popisku 37495
bez popisku 37495

Filmová verze románu ...a bude hůř naznačuje, co je potřeba k tomu, aby podle slavné knihy vznikl také dobrý film.

Ukazuje se, že ona metoda je podobná i u jiných povedených adaptací, ať jde o thrillery Alfreda Hitchcocka či žánrově i tematicky příbuznější Trainspotting. Neboli klíčové je porozumět náladě a převládajícímu pocitu z knihy a pak to vše přenést na plátno a předat třeba ve formě, která bude mít obsahově s předlohou společný jen zlomek.

Režisér Petr Nikolaev se musel potýkat s tím, s čím se předtím popasoval jeho britský kolega Danny Boyle v případě Welshova Trainspottingu: valivým textem rozdrobeným do epizod, který nemá jasnou zápletku a který staví na (ve své době nepochybně šokujícím) jazykově i obsahově autentickém líčení života rebelující mládeže. Příběh Olina je do značné míry příběhem spisovatele Jana Pelce: jakmile Pelc nejzajímavější část svého života dovyprávěl, jako by neměl co říci dál; jeho následné knihy se krčí ve stínu prvotiny.

Autentičnost v obsahu i formě byla tedy klíčová i pro filmovou verzi - a Nikolaev s kameramanem Divišem Markem se i proto v éře digitálních médií vrátili ke stařičkému šestnáctimilimetrovému černobílému formátu. Vzniká dojem, jako bychom se dívali na autentické záznamy koncertů, happeningů i obyčejných hospodských pijatyk „mániček" neboli rebelujících mladých, kteří se stylem života i vizáží radikálně vydělovali ze socialistické normy - a často za to tvrdě pykali v kriminálech, na policejních služebnách či alespoň v diagnostických či psychiatrických ústavech. Nikolaev si z knihy vybral epizody z prostřední části Děti ráje: a sleduje komunitu, která po svém a v českých normalizačních podmínkách napodobuje americké hippies. Kombinuje herce i neherce, vybírá si neobvyklé typy, kterým nechává dost prostoru k improvizaci. Spoléhá spíše na dojem a na atmosféru. Mladší generace, které nezažily dobu a nečetly knihu, asi nebudou některé pasáže „stíhat", protože Nikolaev nevysvětluje, proč byla za socialismu nezaměstnanost trestná a jak se máničky dostaly do blízkosti kriminálníků, nechá děj běžet velmi rychle. Některé zkratky a dějové skoky jsou sice obtížně srozumitelné i pro čtenáře knihy, výsledný dojem je přesto nanejvýš přesvědčivý: kdo ty časy pamatuje, zavzpomíná, jak to bylo dobrodružné a divoké, kdo ne, bude je vnímat jako drsně romantické. Když se to spojí s projekcí v hospodě, skoro to nemá chybu.

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ