Plné sály, gender a <span>sem tam krádež</span>

Kultura
4. 8. 2008 12:44
Nový šéf LFŠ Pavel Bednařík.
Nový šéf LFŠ Pavel Bednařík.

Nový šéf LFŠ Pavel Bednařík.Na letošní vydařené Letní filmové škole docházelo k tak trochu očekávatelné situaci. Věci, které zde fungovaly, návštěvníci brali zpravidla jako samozřejmost, a tudíž mnohem víc vynikl každý drobný nedostatek, chyba, podcenění situace.

Největší (a zcela pochopitelnou) frustraci způsoboval letošním divákům fakt, že ani příchod ke kinu s náležitým předstihem a následné vytrvalé čekání nemuselo přinést kýžené ovoce ve formě vpuštění do sálu. Akreditovaných návštěvníků bylo hodně (4753) a kapacity nestačily. Ti, kteří si zakoupili akreditaci na tři dny a stěží se jim (po desítkách minut strávených čekáním ve slunečním žáru) podařilo dostat na jeden z vybraných filmů denně, pak byli nutně zklamáni a odjížděli s pocity jisté rezignace.

Došlo tu sice k mírnému podcenění počtu návštěvníků ze strany organizátorů, ale tato námitka je do jisté míry irelevantní - nedostačující kapacity v důsledku invaze účastníků a absence několika již nevyhovujících sálů (Orlovna, Kolejní náměstí, Měšťanská beseda) je třeba řešit koncepčně a průběžně, nikoli chaoticky a naráz. Kromě nalezení další adekvátní projekční místnosti by do budoucna jistě pomohla výraznější profilace jednotlivých sálů - důslednější nasazování jednotlivých titulů do kin podle atraktivity a očekávatelné návštěvnosti.

Jan Švankmajer na výstavě s názvem Salamandr, kterou začala LFŠ.Na druhou stranu, projekce se nezpožďovaly a nerušily, jak tomu bývalo dříve, a i když komunikace mezi poněkud arogantními uvaděči a netrpělivými filmovými fanoušky místy vázla, neprovázel letošní LFŠ nesnesitelný a všudypřítomný organizační chaos (absence kopií slibovaných filmů, pozdě vydané katalogy apod.), který byl emblémem akce pod Králíkovým vedením.

Nový ředitel Pavel Bednařík a jeho mladý, ještě nepříliš zkušený, leč o to vitálnější tým, měli kvůli průtahům ohledně kompetencí nového vedení na přípravu „filmovky" jen pár měsíců. S přihlédnutím k tomuto časovému omezení lze konstatovat, že akce se jim nerozpadla pod rukama a proběhla i přes různé problémy více než důstojně. Festivalový tým nevykolejila ani krádež laptopů (zcizen byl mj. i osobní přístroj ředitele Pavla Bednaříka) z nedostatečně zabezpečeného sídla štábu.

Úvody i besedy měly zpravidla solidní úroveň, trapně estrádní výstupy (vzpomeňme např. na děsivé Králíkovy excesy před dvěma lety v rámci tématu Afrika) vzala voda. Někteří radikálnější diskutéři na oficiálních stránkách www.lfs.cz sice dávají průchod určité otrávenosti, plynoucí z údajného nedostatku humoru a nadhledu organizačního a dramaturgického týmu, jejich námitky jsou však liché. Důraz na „výchovný" rozměr akce nebo větší odbornou kvalifikaci spektra spolupracovníků týmu LFŠ lze vnímat spíše jako pozitivum.

Juraj Jakubisko přivezl do Hradiště film Bathory.Ačkoli letošní program nepatřil k nejsilnějším - mnoho z děl zde uvedených už jsme mohli vidět jinde (Febiofest, MFF Karlovy Vary, filmový klub ČT) a ani ideologická tematika nepatřila k nejchytlavějším - bylo by mýlkou tvrdit, že si zde oproti minulosti nešlo vybrat. Především mladším ročníkům, které do Hradiště přijely nadšeně hltat snímky, o nichž neměly ani tušení, se zde dostalo úžasné iniciace a ani ti, kteří se do filmového umění noří častěji, nepřišli zkrátka; nejen mezi filmy z cyklu Izrael/Palestina se našly výrazné, u nás nikdy neuvedené opusy.

Jedním z vrcholů této sekce byl hraný debut palestinského tvůrce Elii Sulejmana nazvaný Kronika zmizení (1996): lakonický, výsostně absurdní pohled na paradoxy života v Narazetě a Jeruzalémě disponoval promyšlenou strukturou, výrazným stylem (připomínajícím jednozáběrové scény-anekdoty Švéda Roye Anderssona) a odzbrojujícím ironickým humorem.

Lehké rozčarování provázelo úroveň letošního zpravodaje - Filmových listů. Charakterizovalo ho nadměrné množství chyb, překlepů a poněkud násilný až fanatický gender pohled daný osobou šéfredaktorky Ivy Baslarové, které se tak úplně nedařilo vybalancovat kompatibilitu feministického hlediska a popisovaných témat. Problémem listu zůstávalo i občasné nepochopení či neznalost základních žurnalistických žánrů - otisknuté články ne vždy odpovídaly svému zaměření (glosa, recenze atd.).

Statistika 34. LFŠ 

Počet akreditovaných (od tří dnů výše): 4753

Z toho hostů: 856

Z toho novinářů: 141

Z toho účinkujících: 200

Z toho štáb: 350

Počet jednodenních vstupenek: 1367

Celkový počet akreditací: 6120

Nápadná euforie (podporovaná oddechovým epicentrem akce: stanem kulturního týdeníku A2 s širokou a levnou nabídkou jihoamerických rumů) provázela poslední víkend filmovky. Přispěl k tomu svým příjezdem hlavně baskický režisér Julio Medem, který své výtečné magicko-realistické snímky uváděl poetickým jazykem a s velkou dávkou otevřenosti. Byl skutečnou hvězdou přehlídky: na LFŠ si získal málo vídané sympatie všech nejen svou inteligencí, ale i tím, jak přirozeně boural mýtus o manýrách filmových celebrit.

Foto: Lucie Pařízková a ČTK

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ