Praha se naladí na severskou notu

Kultura
8. 6. 2016 08:02
Snímek z islandského filmu Zkažená mládež.
Snímek z islandského filmu Zkažená mládež.

V pražském Kině Evald začíná ve středu druhý ročník přehlídky severských krátkometrážních filmů Severské kraťasy. V rámci akce trvající do 16. června budou mít diváci možnost ve dvou týdnech zhlédnout čtyřicítku současných krátkých filmů z Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska. Program je rozdělen do pěti bloků podle jednotlivých zemí a zahrnuje jak hrané, tak animované snímky.

Na vážnější notu zahraje Zachmuřené Dánsko, kde se jako časté téma filmů objevuje vztah rodičů a dětí a mezigenerační spory. Hrdinové se v něm potýkají s rozmanitými dilematy od homosexuality, přes finanční problémy až po vážné nemoci a smrt. Syrové Finsko představí snímky reflektující společnost, mysl jednotlivce i vztah člověka k přírodě. Tragikomicky laděný blok nabídne pohled na zemi hned z několika různých úhlů.

Snímek z dánského filmu Temnota (Darkness).

Společnost a mezilidské vztahy zkoumá také Ironické Norsko, v němž nadsázku a svérázný humor prokládají filmy vážnější a vhodné k zamyšlení. Hořkosladké Švédsko charakterizují pocity melancholie, samoty, nenaplněné lásky a nostalgické vzpomínky na minulost. (Ne)všední Island umožní divákům nahlédnout do běžného života ostrovanů, který však skrývá mnohá malá lidská tajemství.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky. "Krátké filmy jsou něco, co Seveřané opravdu umí," uvedla Ema Stašová ze Skandinávského domu.
Více informací se nachází na www.skandinavskydum.cz/2016/severske-kratasy.

Autor: ČTK Foto: , www.skandinavskydum.cz

Další čtení

Trutnoff 2024

Začíná festival Trutnoff Open Air, připomene nedožité 90. narozeniny V. Havla

Kultura
13. 8. 2026
Compagnie Rasposo, Letní Letná

Na Letné v Praze začíná festival nového cirkusu, zve ke sledování zatmění Slunce

Kultura
12. 8. 2026
Svěcení a žehnání zrestaurovaných varhan poutního kostela Navštívení Panny Marie v Bozkově na Semilsku. Vzácný nástroj z poloviny 19. století patří k nejcennějším v litoměřické diecézi, byl ale v havarijním stavu a na jeho opravě se pracovalo od roku 2013. Oprava nástroje stála přes 5,5 milionu korun, téměř polovinu dal Liberecký kraj.

Putování za varhanními skvosty Libereckého kraje nabídne šest koncertů

Kultura
8. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ