Třeštíkové <span>film René</span> vyhrál evropskou cenu

Kultura
21. 10. 2008 11:08
Porotu fascinoval průzkum vztahu mezi objektem natáčení a filmařkou.
Porotu fascinoval průzkum vztahu mezi objektem natáčení a filmařkou.

Porotu fascinoval průzkum vztahu mezi objektem natáčení a filmařkou.V silné konkurenci deseti filmů z celé Evropy byl jako nejlepší dokument roku 2008 vybrán snímek Heleny Třeštíkové René. Oznámila to dnes Evropská filmová akademie. Cena ARTE určená dokumentům bude předána spolu s cenami pro hrané filmy 6. prosince v Kodani při slavnostním ceremoniálu.

Třeštíková tak "porazila" filmy Carlose Saury, Gonzalo Arijóna či Jamese Marshe a také snímek Pavla Kouteckého Občan Havel, který byl druhým českým reprezentantem v desítce. "Tento film vypráví silný příběh o neobvyklé postavě na hraně společnosti," zdůvodnila své rozhodnutí porota a dodala, že "průzkum vztahu mezi objektem natáčení a filmařkou" byl pro ni fascinující a provokativní.

ČTĚTE TAKÉ: Nový film Heleny Třeštíkové bude o narkomance Katce

Helena Třeštíková s René PlášilemTříčlenná porota zasedala ve složení Karoline Lethová, dánská producentka, Kyrsi  Tykkyläinenová, programová ředitelka Moskevského filmového festivalu původem z Finska, a britský producent Alan Hayling. Cena, kterou Evropská filmová akademie vyhlašuje společně s televizním kanálem ARTE, doplňuje kategorie Evropských filmových cen pro hrané filmy, jejichž nominace zatím nebyly oznámeny.

Časosběrný dokument René vznikal dvacet let a Helena Třeštíková v něm sleduje osudy mladého delikventa, který se se v průběhu natáčení ocitá častěji v kriminále než na svobodě. Okrade dokonce i režisérku, zároveň však ve vězení píše poezii.

Helena Třeštíková
Helena Třeštíková se narodila 22. června 1949 v Praze, vystudovala dokument na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (1974); na FAMU také vyučuje.
Pracovala jako asistentka režie v Československé televizi, od roku 1974 působila 20 let v Krátkém filmu, nejprve jako dramaturgyně a od roku 1977 jako režisérka; začátkem 90. let spoluzakládala Nadaci film a sociologie (od roku 1998 Asociace film a sociologie), která se věnuje dokumentárnímu filmu; začátkem roku 2007 byla krátce ministryní kultury (nominovala ji KDU-ČSL), rezignovala kvůli politickému tlaku na obsazení míst náměstků.

Autor: - man -

Další čtení

Na Brněnské přehradě začal festival Groove Brno, poprvé po širým nebem

Kultura
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ