Přerovské hradby ožijí hudbou. Festival nabídne osm koncertních večerů

Kultura
30. 6. 2026 12:00
ilustrační fotografie
ilustrační fotografie

Osm koncertních večerů napříč žánry od blues a jazzu přes swing až po šanson nabídne během letních prázdnin jedenáctý ročník festivalu Hudební léto na hradbách v Přerově. Na úterních koncertech se představí interpreti z Česka, Polska, Slovenska i Velké Británie, přičemž letošní dramaturgie dává výrazný prostor ženským pěveckým osobnostem. Všechny koncerty začnou v 19:00 a stejně jako v minulých letech bude vstup dobrovolný, uvedli pořadatelé.

Převaha zpěvaček a pestrý program

Do Přerova přijedou hudebníci z tuzemska, Polska, Slovenska či Velké Británie. "Zajímavostí letos je, že máme převahu zpěvaček. Ženský hlas uslyšíme šestkrát z osmi večerů," uvedl předseda Nadačního fondu Blues nad Bečvou Pavel Ondrůj.

Návštěvníky čeká pestrý program napříč hudebními žánry i osobitými pěveckými projevy. "Z letošního roku můžeme vypíchnout například koncert Gavin Skeggs & Otto Hejnic band. Uskupení zahraje slavné broadwayské muzikálové melodie, ale i našlapané skladby Jamese Browna nebo třeba legendárního Prince," uvedla ředitelka Kulturních a informačních služeb města Přerova a spoluorganizátorka akce Lada Galová.

Červencový program

Festival zahájí 7. července polská skupina Around The Blues, která patří k nejvýraznějším bluesovým kapelám současné polské scény. O týden později vystoupí další polská formace Stonage Full Of Sun s repertoárem kombinujícím southern rock, blues a progresivní rockové prvky. V červenci se mohou návštěvníci těšit také na projekt české zpěvačky a akordeonistky Petry Börnerové, slovenského hudebníka Tomáše Bobrovniczkého a jejich syna Tomáše, který hraje na bicí nástroje. "Jejich repertoár je postavený na vlastních i převzatých písničkách na pomezí folku a blues. Výsledkem je kultivované jazz - blues vycházející z písničkářství na špičkové instrumentální úrovni," podotkl Ondrůj.

První prázdninový měsíc uzavře jihoafrický zpěvák, kytarista, skladatel a textař žijící v České republice Gerald James Clark. Jeho album s názvem Black Water získalo velký mezinárodní ohlas a videoklip ke stejnojmenné písni byl nominován na evropskou cenu MTV. Jeho písně mixují blues i další hudební žánry, jako jsou rock nebo folk rock. V minulosti vystupoval po boku Dana Bárty či kapely Zrní, doplnil Ondrůj.

Srpen přinese jazz, swing i šanson

Srpnový program nabídne koncert britského zpěváka Gavina Skeggse, který vystoupí s Otto Hejnic bandem, nabídnou jazzové legendy a swing na hradbách. Energické blues na hradbách nabídne o týden později česko-slovenské uskupení WBand, následovat bude koncert valašské kapely Swing Shower specializující se na taneční jazz a swing předválečného období. Konec festivalu bude patřit slovenské multižánrové zpěvačce Andree Zimányiové a jejímu Šansonu na hradbách.

Autor: ČTK, Jan KrumpholcFoto: Pixabay, Aleksandar Andreev

Další čtení

Slávek Janoušek, 21. března 2026

Dnes začíná na tábořišti u Ústí nad Orlicí festival Janouškovo Ústí

Kultura
14. 8. 2026
Trutnoff 2024

Začíná festival Trutnoff Open Air, připomene nedožité 90. narozeniny V. Havla

Kultura
13. 8. 2026
Compagnie Rasposo, Letní Letná

Na Letné v Praze začíná festival nového cirkusu, zve ke sledování zatmění Slunce

Kultura
12. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ