Trollové: nekonečná variace na stejné téma

Kultura
2. 11. 2016 17:00
Trollové od studia DreamWorks právě vstupují do kin.
Trollové od studia DreamWorks právě vstupují do kin.

Výrazným tvorům severské mytologie - trollům - se před kamerou moc nedaří. Je to trochu škoda, protože bytosti to jsou zajímavé, podle legend s úžasnými schopnostmi a také s temnou stránkou, lákající ke zfilmování. Jenže kdykoli se o to nějací filmaři pokusili, dopadlo to prachbídně. O vážných pokusech nestojí za to vůbec hovořit, komediální pokusy vyznívají rozpačitě (Lovec trolů - a to byl natočen v domovské zemi všech trollů, v Norsku), dětské filmy se přelévají z kýče do trapnosti a zpět. Snímek Trollové, který vstupuje do kin právě v těchto dnech, natočilo studio DreamWorks. Je třeba něco dodávat?

Nejúspěšnější animovaný počin tohoto studia se jmenuje Shrek (řeč je samozřejmě o prvních dvou dílech, zbytek kvalitativně prudce klesal), další počiny už byly jenom horší (Madagaskar, Kung Fu Panda). Trollové mohli být zábavnou show nacpanou popkulturními odkazy a zábavou pro malé i velké, potenciál tam byl, ale utopili se v dětinských fórech, průměrných písničkách a klišovitém ději, který lze předvídat prakticky od první po poslední minuty.

Únos trollí vesničky

Podle tohoto filmu jsou trollové veselí a vždycky šťastní skřítkové, kteří nedělají nic jiného, než že zpívají a tančí. Tedy až na Větvíka, bručounského trolla, který se ostatních straní, nesnáší objímání a zásadně nezpívá ani netančí. Je to pravý opak princezny Poppy, kterou všichni mají rádi, je nesmírně oblíbená a všechno řeší objetím a písní. Jistě pochopíte, že jde Větvíkovi dost na nervy. Říkal to už Cimrman: "Jsou chvíle, kdy by se optimisté měli popravovat!"

Hnutím osudu ale právě tihle dva musejí spolupracovat. Celá jejich mírumilovná vesnička Trollíkov je unesena obřími Bergeny, kteří nejsou zdaleka tak sluníčkoví jako obyvatelé vísky a chtějí si na nich pochutnat. Větvík a Poppy budou muset spojit síly a všechny trolly ze zajetí vysvobodit. Nebude to jednoduchý úkol, ale cestou si najdou i další kamarády, kteří jim pomohou. Záchranná mise může začít...

Sladký kýč

Jestli z dějového nástinu cítíte, jak sladká kýčovitost z filmu vyloženě odkapává, cítíte správně. Kdeže dávné sněhy se Shrekem jsou. DreamWorks se vydalo nejjednodušší cestou líbivé hlouposti, kterou ocení malé děti a osoby rozumu mdlého, jež se rozplynou nad roztomilostí malých trollíků (co tak nápadně připomínají hračky, které v devadesátých letech zaplavily i český trh - lze snadno očekávat jejich recykláty). Nic dalšího nepřidávají. Primitivní humor, vtípky, nad kterými se nejde ani usmát, jen sem tam povedená scénka. A je jich zoufale málo.

Při pohledu na množství slavných jmen, které se filmu upsaly (samozřejmě v originále), je jasné, kam celý film směřuje: Anna Kendricková, Zooey Deschanelová, Chloë Grace Moretzová, Russell Brand, dokonce i John Cleese - a vedle nich Lady Gaga a Justin Timberlake. Ano, trollové jsou tak nesnesitelně utančení a uzpívaní, že se jedná o hudební film. A hádejte, písničky jakých hvězd tam znějí nejčastěji? Trailer napoví ledacos. Neskutečně nudná taneční Timberlakeova Can't Stop the Feeling, jež už od léta zní z každého rádia, hraje prim. Samozřejmě není sama, podobných obyčejných středněproudých popíkových songů je tam celá řada.

Tisíckrát provařené téma

Trollové vážně nenabízejí nic nového a jít se na ně podívat zavání ztrátou devadesáti minut života. Dva nesourodí hrdinové - bručoun a optimista -, záchranná akce, postupné překonávání rozdílů... to vše tu bylo už tolikrát, že to ani nejde spočítat. Přesto se podle reakcí zdá, že cílovou skupinu asi osloví, hodně malé děti a jejich infantilní rodiče asi budou spokojeni. Ale tihle lidé bývají spokojeni i u Teletubbies.

OFICIÁLNÍ TRAILER K FILMU TROLLOVÉ

Autor: David LanczFoto: ČTK , ČTK/AP/DreamWorks Animation

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ