Na festivalu českého filmu Ironická opona v newyorském Lincolnově centru se v sobotu večer promítaly ukázky z chystaného dokumentu Český mír. Podle organizátorů šlo o světovou premiéru. Snímek o dění kolem zvažované výstavby americké radarové základny v Česku chystají režiséři Vít Klusák a Filip Remunda, autoři kontroverzního dokumentárního filmu Český sen.
V New Yorku bylo k vidění zhruba deset úryvků z filmu, jehož autoři zaznamenávali jak protesty proti základně, tak oficiální jednání. Na jednom z nich byly například záběry bývalého premiéra Mirka Topolánka v Bílém domě s rovněž bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem. Oba politici se sešli v únoru 2008.
ČTĚTE TAKÉ: Biden oceňuje "český akcent" v nové obraně
"Na světě je samozřejmě mnoho politiků, ale je velmi málo politiků, kteří jsou skutečnými státníky. Mít zásady a držet se těchto zásad i přes veškeré překážky, to umí jen málo lidí. O tom jsme sice moc nemluvili, ale já si této kvality velice cením," říká mimo jiné Topolánek.
Další část filmu pak například zachycovala spor básníka Ivana Martina Jirouse jako příznivce radaru a protiraketových aktivistů na jihlavském náměstí. Jiný úryvek přinesl záběry z brdských lesů, kde měl radar stát, na nichž hnutí Greenpeace v oblasti vyhlašuje nezávislý stát Peaceland. Další pasáž tvořily prostříhané záběry písně Dobrý den, majore Gagarine a její "radarové" verze s textem a zpěvem Jana Vyčítala a doprovodným zpěvem tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové.
Ukázky zakončil záběr na titulní stranu novin ze září letošního roku, které oznamovaly, že současný americký Barack Obama plány na výstavbu protiraketových základen v Česku a Polsku zrušil. Po něm následoval titulek, na němž stálo, že film stále vzniká. Do kin by měl jít příští rok.
Předchozí společný snímek obou režisérů, dokument Český sen z roku 2004, jenž se točil kolem reálné kampaně na vymyšlený supermarket, vzbudil v Česku protikladné reakce i mezinárodní ohlas.
Týdenní přehlídku českého filmu pořádá na newyorském Manhattanu Film Society of Lincoln Center ve spolupráci s Českým filmovým centrem, Českým centrem v New Yorku a Národním filmovým archivem. Začala v pátek a potrvá do 29. října.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková