Helena Třeštíková: Hrdina dokumentu René má vysoké IQ
09.07.2008 09:00 Původní zpráva
Příští týden bude uveden do kin nový časosběrný dokument režisérky Heleny Treštíkové s názvem René. Návštěvníci 43. MFF Karlovy Vary však mohli zhlédnout tento dokument už včera vpodvečer v Kině Čas. Po dvouhodinové projekci pak mohli všichni přítomní diskutovat se samotnou režisérkou a zeptat se na všechno, co je zajímalo.
Dvacet let zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková osudy svého hlavního hrdiny Reného Prášila. „Jsem ráda, že jako první můžete zhlédnout osobní pouť mezi vězením a svobodou hlavního hrdiny Reného. Je to dvacet let opravdového života a scénář psal sám život,“ těmito slovy přivítala režisérka v kině diváky. Její film je v rámci festivalu uveden v soutěži dokumentárních filmů.
René je na svobodě a nereaguje
Režisérka Helena Třeštíková ve svém snímku zachytila příběh Reného, který je od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na cestě mezi vězením a pobyty na svobodě. Hlavní hrdina stráví spoustu let zavřený za mřížemi za krádeže, mezitím pobývá krátce na svobodě. Nechal se potetovat, prožívá dva vztahy, onemocní roztroušenou sklerózou a za svůj pobyt ve vězení stihl vydat dva romány.
„S Reném jsem se seznámila v roce 1989, když jsem ho potkala, v rámci jednoho projektu o delikventní mládeži, ve vězení pro mladistvé,“ řekla režisérka, která s Reném nemá v současné době žádné spojení. „Nereaguje, ale myslím si, že by měl být na svobodě. Je to jeho rekord, už je venku víc než rok. Původně chtěl dorazit na premiéru filmu a žádal o dva lístky. Tak uvidíme, zda se ozve,“ dodává režisérka.
Jsem zastánkyní alternativních trestů
Jedna z otázek pro Helenu Třeštíkovu byla, zda je zastáncem alternativních trestů. „Ano, jsem. Myslím, že René je příklad toho, jak se člověk může lehce dostat na šikmou plochu. Ve vězení byl od patnácti let. Kdysi nebyl systém příliš efektní a v dnešní době by se jeho přestupky řešily asi právě alternativními tresty,“ myslí si i přesto, že jí hlavní hrdina René během natáčení v roce 1992 vykradl byt.
Na snímek se přišel podívat také režisér Jan Hřebejk. „Chtěl bych vám pogratulovat za mimořádný film,“ vzkázal své režisérské kolegyni. Helena Třeštíková přiznala, že měla velký zájem na tom, aby René změnil svůj život. „Snažila jsem se podpořit jeho literární schopnosti a vyprovokovala jsem ho aspoň k tomu, aby psal. Brala jsem to jako formu léčby, ale má představa skončila jinak,“ řekla.
„Když už měl jen krůček tomu, aby začal vést aspoň trochu normální život, vždy v něm zvítězila ta záporná stránka. Urvat kořist a přežít. Každé setkání s ním bylo originální. Fascinovala mě jeho chytrost, měl dost vysoké IQ. A mým přáním je sledovat ho dál,“ uzavřela diskuzi režisérka.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.