Zrestaurovaná Extase Gustava Machatého zahájí festival v Benátkách

Kultura
11. 7. 2019 16:26
Film Gustava Machatého Extase.
Film Gustava Machatého Extase.

Prvním filmem letošního festivalu v Benátkách bude digitálně restaurovaná Extase Gustava Machatého, která se do Benátek vrátí po 85 letech. Světová premiéra digitálně restaurované Extase se uskuteční v předvečer zahájení prestižního festivalu 27. srpna. Cílem restaurování, které se uskutečnilo pod vedením Národního filmového archivu, je uvést českou verzi filmu v podobě co nejbližší té z benátského festivalu v roce 1934. Za Národní filmový ústav informovala Veronika Bokšteflová.

Šestasedmdesátý ročník mezinárodního filmového festivalu v Benátkách se letos bude konat od 28. srpna do 7. září. Do českých kin vstoupí Extase na začátku roku 2020.

"Extase je ve světovém měřítku jedním z filmů, které se objevují ve všech příručkách a přehledech dějin kinematografie, ale ne vždy kvůli svým uměleckým hodnotám. Častěji je spojována se skandálem, který způsobila na festivalu v Benátkách v roce 1934, ve kterém sehráli své role i papež Pius XI. nebo Benito Mussolini. Nám šlo ale především o to, aby se film zaskvěl ve své původní podobě, byť digitálně - to vyžadovalo rozsáhlé historické rešerše, pátrání po nejlepších zdrojových materiálech pro digitalizaci a hlavně hledání dobového obrazového i zvukového podání," uvedl generální ředitel Národního filmového festivalu Michal Bregant.

Extase Gustava Machatého z roku 1932 se řadí k nejambicióznějším českým filmům 30. let. Hlavní roli ztvárnila tehdy osmnáctiletá Hedy Kiesler, kterou tato role proslavila po celém světě, takže i když hrála pod jménem Hedy Lamarr od 30. let v Hollywoodu, její role v Extasi pro ni zůstala osudovou. Na jednoduchém příběhu, v němž novomanželka Eva prožije první milostné vzplanutí nikoliv s postarším manželem Emilem, ale s mladým inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor. Příběh je vyprávěn především obrazově, takže vystačí s minimem dialogů, zato hudba jednoho z nejžádanějších dobových filmových skladatelů Giuseppe Becceho zní takřka celým filmem. Snímek vznikl v české, německé a francouzské verzi s mírně rozdílným obsazením - i díky tomu byla Extase uvedena také ve Francii, Německu, Velké Británii, Spojených státech a v dalších padesáti zemích Evropy, Jižní Ameriky, Afriky a Asie.

Digitální restaurování tohoto filmu z daru Milady Kučerové a Eduarda Kučery uskutečnil Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárldním filmovým festivalem Karlovy Vary ve společnosti L'Immagine Ritrovata v Bologni. V letošním roce byly z daru manželů Kučerových digitálně restaurovány také Lásky jedné plavovlásky, které byly zařazeny do sekce Cannes Classics, a Spalovač mrtvol uvedený na festivalu v Karlových Varech.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Sueddeutsche Zeitung Photo/SZ Photo

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ