Britští Faithless zahrají v Praze na Výstavišti

Kultura
8. 4. 2007 11:58
Ilustrační foto - britská hudební skupina Faithless
Ilustrační foto - britská hudební skupina Faithless

Ilustrační foto - britská hudební skupina FaithlessPropracovanou zvukovou krajinu jejich hudby obdivují miliony fanoušků po celém světě. Faithless, kteří kombinují elektroniku s akustickými prvky a vokály, dobyli přední příčky hitparád a nyní se vracejí do Čech. Kdo je nestihl v roce 1998 v klubu Roxy nebo tři roky nato na pražském Výstavišti, může si monumentální zvuk autorů velkých tanečních hymen jako Insomnia či God Is a DJ vychutnat už pozítří opět na Výstavišti.

Nástrojová výzbroj Faithless na koncertech není jen elektronická strojovna: rockové atributy jako elektrická kytara nebo řádící bubeník jsou nedílnou součástí jejich hutného a strhujícího zvuku.

S vlastním autorským zázemím dokázali oslovit širokou škálu příznivců a počtem prodaných singlů a alb se stali komerčně nejúspěšnějším tanečním seskupením všech dob. Jejich hudba upomíná na kultovní Massive Attack.

Britští elektroničtí "bezvěrci" před časem zvěstovali vlastní rozpad, ale nakonec je všechno jinak. V listopadu vydali nové studiové album To All New Arrivals, jehož singl Bombs hrají rádiové stanice neustále. A právě živou podobu alba představí Faithless s doprovodnou kapelou na nynější šňůře To All New Arrivals - The Tour 2007.

Základ Faithless tvoří vyhlášená dýdžejsko-remixérská dvojice Rollo Armstrong a Sister Bliss. S nimi zpívá rapující buddhistický kazatel a bývalý DJ Maxi Jazz, autor většiny textů. Bliss, patrně nejznámější britská dýdžejka s talentem na hru na klavír, housle, saxofon a basu, skládá většinu hudby, zatímco Rollo řídí a produkuje zvuk kapely vzpouzející se žánrovému zařazení.

Všichni mají za sebou sólovou kariéru. Rollo je úspěšným zvukovým designérem - uznání sklidily jeho úpravy písní islandské zpěvačky Björk, skupin Pet Shop Boys či Simply Red. Sister Bliss hrála od pěti let na piano a housle, avšak nakonec jí učarovaly zvukové a technické možnosti house music. Je známá i brilantním remixem pro Mobyho.

Formace měla štěstí hned s debutem. Její singl Salva Mea pronikl až za oceán - a také do Jižní Afriky, kterou skupina navštívila při světovém turné na počest alba Reverence. To vyšlo předloni u Rollovy firmy Cheeky Records, dodnes se prodalo přes milion kusů.
Další titul Sunday 8PM je ještě zastřenější, zvukově rozostřenější a rytmicky jemnější než předchozí deska. A po dalším albu Outrospective před dvěma lety ohlásili Faithless konec, odjeli poslední turné a vydali kompilaci největších hitů Forever Faithless.

Sister Bliss porodila, Rollo se stal otcem a Maxi Jazz se ještě víc posílil buddhismem. Ale nad Faithless se nakonec hladina nezavřela, jak naznačuje jejich novinka To All New Arrivals (Všem nově příchozím) z loňského podzimu.

Opět tu využívají charismaticky temného frázování samotného Maxi Jazze, přizvali i Robberta Smithe z The Cure, Cassandru Fox a už tradičně i Dido, která díky svému bratru Rollovi začala kariéru před deseti lety právě u Faithless a na každé jejich desce má jednu nahrávku.

Rozčarování z válek, chudoby a nemocí, a naopak světlo v podobě všech nově příchozích (nejen) dětí je vůbec nejsilnějším pojítkem a sdělením celého alba. Píseň Bombs způsobila mírný poprask svým hudebním videem a MTV ji odmítla hrát. V klipu se střídají válečné scény s normálním životem, což symbolizuje přítomnost války všude kolem nás.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Jiří Bartoška

Bartoška zůstane prezidentem festivalu ve Varech. In memoriam

Kultura
13. 5. 2025

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025
Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ