Rumunský ministr kultury Vlad Alexandrescu nabídl svou demisi kvůli tomu, že dosud nedokázal urovnat skandální konflikt v bukurešťské Národní opeře. Kvůli sporu s umělci, mezi nimiž je i mezinárodně uznávaná primabalerína Alina Cojocaruová, opera už zrušila tři představení.
V zatím poslední epizodě konfliktu vedení hlavní operní scény v Rumunsku zakázalo Cojocaruové a dánskému tanečníkovi a choreografovi Johanu Kobborgovi vstoupit do budovy bez stálého dohledu místní bezpečnostní služby. Kromě obou hvězd se zákaz týká ještě sedmi dalších lidí. Zákaz vyvolal bouři kritiky.
Kobborg začal pracovat v Bukurešti v roce 2013. Později došlo ke konfliktu s částí rumunských zaměstnanců, která skandovala "Pryč s cizinci! Toto je naše národní opera!", protože se domnívala, že Kobborg je přeplácen. Cojocaruová podpořila svého dánského partnera, který ovšem nakonec kvůli tlaku vedení rezignoval na své postavení v opeře.
"Opera není ozdravovna. Nejprve by se měla starat, aby diváci byli spokojení," prohlásil v televizi bývalý šéf vídeňské Státní opery Ioan Holender, podle kterého by se současná bukurešťská opera měla zavřít a založit znovu - ale tentokráte se schopnějšími zaměstnanci.
Místopředseda rumunské vlády Vasile Dancu se s umělci setkal a slíbil jim, že požádá úřad vlády, aby prošetřil situaci a možná pochybení.
Opera, která má asi 750 zaměstnanců a kterou vláda silně dotuje, se v posledních letech stala populárnější díky tomu, že ceny vstupenek klesly v přepočtu na přibližně 200 korun.