Ceny pro "dinosaury". Beatles oceněni za celoživotní dílo

Kultura
26. 1. 2014 11:15
The Beatles: zleva Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr a John Lennon.
The Beatles: zleva Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr a John Lennon.

Legendární liverpoolská skupina Beatles i více než 40 let po svém rozpadu stále sbírá hudební ceny: dva její dosud žijící členové Paul McCartney a Ringo Starr si v sobotu v Los Angeles přebrali ocenění za celoživotní dílo od Americké hudební akademie. Slavnostní večer, během nějž si pro pocty přišli rovněž Kris Kristofferson či Isley Brothers, byl údajně velice bezprostřední a místy vypadal jako neformální setkání starých přátel.

Když se na červeném koberci sešli Starr a countryový zpěvák Kristofferson, vítali se a objímali jako staří známí. "Dostávám cenu pro dinosaury. Co dostaneš ty?" žertoval bubeník Beatles. "Už si nepamatuju," kontroval Kristofferson, a rozesmál tak všechny přihlížející.

V divadle Wilshire Ebell Theatre ale našli společnou řeč i další laureáti. Člen skupiny Isley Brothers, která se proslavila například hitem Twist & Shout, vzpomínal na to, jak s McCartneym probíral jejich raná hudební léta. "Povídali jsme si celou noc a nakonec mi řekl, že kdyby naše kapela neexistovala, nespíš by ještě teď trčeli v Liverpoolu," zavzpomínal Ronald Isley.

Na pódiu se kromě už zmíněných umělců objevili například členové německého seskupení Kraftwerk, cenu dostal i mexický zpěvák Armando Manzanero a in memoriam houslistka Maud Powellová. Pozornost vzbudily i vdovy po dvou členech Beatles Yoko Ono a Olivia Harrisonová, které převzaly ceny za své zesnulé manžely.

Autor: ČTK Foto: ČTK/PA/Foto Blitz

Další čtení

Taylor Swift, 2008

MTV změnila svět populární hudby, postupem času se přiklonila k reality show

Kultura
31. 12. 2025
Florence and The Machine

Výběr očekávaných kulturních událostí v ČR a ve světě v roce 2026

Kultura
31. 12. 2025

Začíná druhý ročník Noci betlémů, nabídne více než 30 výstavních míst

Kultura
27. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV