Češi v New Yorku už oslavili <span>státní svátek</span>

Kultura
7. 10. 2007 09:18
Zpěvačka Lenka Dusilová
Zpěvačka Lenka Dusilová

Zpěvačka Lenka DusilováPouličním festivalem oslavili v sobotu Češi v New Yorku nadcházející český státní svátek 28. října. Na tradiční Czech Streetfest, který se letos konal podeváté, pozvalo newyorské České centrum mimo jiné zpěvačku Lenku Dusilovou, pražskou romskou skupinu Bengas a kapelu Support Lesbiens.

Lenka Dusilová, která na streetfestu vystoupila už loni se skupinou Čechomor, přijela do New Yorku v rámci svého turné po Spojených státech. Od začátku září absolvovala 26 koncertů od Wisconsinu, přes Texas a Louisianu po Floridu. "Nehrajeme moc pro českou komunitu, ale v Chicagu nebo v Miami Češi přišli. Někdy si nás prostě najdou," řekla.

Vřelým přijetím na streetfestu byl nadšen zpěvák a kytarista Bengasu Michal Migel Horvát. V New Yorku se jeho kapela zúčastnila mezinárodního romského festivalu a koncertovala ve slavném klubu Joe's Pub. Jako vůbec první romští hudebníci z České republiky vystoupili členové Bengasu minulý týden i v prestižním Kennedyho centru ve Washingtonu.

Splavený newyorským vedrem, ale zjevně spokojený byl atmosférou festivalu i zpěvák kapely Support Lesbiens Kryštof Michal. Skupina přijela jen na toto vystoupení a na večerní koncert v klubu Don Hill's. Už v úterý se Michal těší, jak si v Čechách zajde na houby.

Anglický název Support Lesbiens, který se dá vyložit jako "podpora lesbiček", poutá podle něho v Americe jistou pozornost, nejvíce ale prý vyvedl z míry imigrační úředníky. "Ti nám docela zatopili," svěřil se. "Otevřeně nám to neřekli, ale my jsme přesvědčení, že všechny překlady článků o tom, kdo jsme a jakých úspěchů jsme dosáhli, že to kapely normálně dělat nemusejí," řekl. Možná si chtěli jen ověřit, že jde skutečně o hudební skupinu, dodal.

Počasí jako v létě přilákalo do části východní 83. ulice tisíce návštěvníků, především Čechů a Slováků žijících v New Yorku. Vedle koncertu hostů z České republiky je zaujalo i vystoupení žáků krajanské školy ve čtvrti Astoria, představení místních slovenských folklorních souborů Pajtáši a Limbora či ukázka z tvorby newyorského loutkáře Víta Hořejše.

Český streetfest je tradičně příležitostí i pro kulinářské zážitky. Podle majitele newyorské restaurace Zlatá Praha Jiřího Suchánka byl největší zájem o klasickou českou kuchyni - o svíčkovou na smetaně a vepřovou s knedlíkem a se zelím. V nabídce nechyběly ani obložené chlebíčky, švestkový koláč nebo jablečný závin. Jen na české pivo si hosté museli nechat zajít chuť, protože podle místních zákonů alkohol na ulici nesmí.

Výjimky neplatí ani pro pouliční festivaly národnostních menšin, které jsou newyorskou specialitou. K těm nejslavnějším patří irský průvod na den svatého Patrika či slavnosti Portoričanů nebo newyorských Italů. Před necelým měsícem například ožila Pátá Avenue streetfestem amerických Němců.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ