Český filharmonický sbor Brno hledá nového hlavního sbormistra

Kultura
1. 12. 2017 16:30
Skladatel, dirigent a sbormistr Petr Fiala.
Skladatel, dirigent a sbormistr Petr Fiala.

Český filharmonický sbor Brno, který patří ke světové špičce, hledá nového hlavního sbormistra. Sbor vypsal konkurz, momentálně přijímá přihlášky. Zakladatel sboru Petr Fiala chce zůstat výkonným ředitelem a emeritním sbormistrem. Informoval o tom Jiří Najvar, asistent sbormistra.

V podmínkách konkurzu je vysokoškolské vzdělání uměleckého nebo pedagogického směru, věk do 50 let a nejméně pětiletá praxe v oboru. Možnost nástupu je od září 2018, adepti dostanou pozvání ke konkurzu v březnu příštího roku.

Český filharmonický sbor Brno vznikl v roce 1990. Zaměřuje se na oratorní, kantátový a operní repertoár. Ročně má kolem 90 koncertů doma i v zahraničí. Spolupracoval s předními dirigenty a orchestry, třeba s Londýnským filharmonickým orchestrem a Vídeňskými filharmoniky. Věnuje se také nahrávací činnosti, za kterou získal řadu ocenění.

Čtyřiasedmdesátiletý Fiala je kromě sbormistrovské a pedagogické činnosti také skladatelem, na kontě má přibližně 180 kompozic. Před rokem 1990 působil například u slovenského pěveckého sboru Kysuca a brněnského mužského sboru Foerster.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šálek Václav

Další čtení

Před 90 lety zemřel Rudyard Kipling, autor Knihy džunglí

Kultura
18. 1. 2026
Příprava výstavy Jako vejce vejci v Jihomoravském muzeu, která nabídne pohled na vejce jako biologický zázrak, symbol i kulturní fenomén.

Není vejce jako vejce, ukazuje nová výstava Jihomoravského muzea

Kultura
Aktualizováno: 17. 1. 2026 17:10

Detektivní romány Agathy Christie mají v Česku stálou fanouškovskou základnu

Kultura
17. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ