Legendární Deep Purple zahráli v pražské O2 areně a svými rockovými hity potěšili většinu z 8000 přítomných posluchačů. Pravděpodobně většina z nich riff písně Smoke on the Water slyšela mnohokrát, ale když ho skupina zahrála na konci svého vystoupení, tisíce lidí se svými hlasy přidaly ke známému refrénu.
Stejně tak klávesista Don Airey, který v kapele v roce 2002 nastoupil na místo klasicky vzdělaného Jona Lorda, zahrál směs klasické hudby v Česku již poněkolikáté, ale publikum opět přiměl k velkému aplausu citací Smetanovy Vltavy.
"Vždycky jsme byli hlavně živá kapela a soustředili jsme se především na výkon na pódiu," uvedl před koncertem zpěvák Ian Gillan, který letos v srpnu oslavil své pětašedesátiny.
Kapela svým příznivcům nabídla své letité hity jako například v případě Black Night, When a Blind Man Cries či Strange Kind of Woman, které již dávno podle odborníků patří ke klenotům rockové historie, i novější skladby. Tou byla třeba píseň Things I Never Said z posledního studiového alba Rapture Of The Deep z roku 2005.
Vystoupení neprovázely žádné výrazné efekty, jen bohaté osvětlení a dvě velkoplošné obrazovky přibližující dění na jevišti. Převládající barvou na scéně byla fialová.
Populární "párplové" se stejně jako při svém loňském pražském vystoupení v Tesla Aréně blýskli svými individuálními instrumentálními výkony. Svoji kytarovou exhibici předvedl Steve Morse, který před časem nahradil dlouholetého kytaristu a skladatele Deep Purple Ritchieho Blackmoora. Bubeník Ian Paice dostal prostor před převzatou skladbou Hush od Joe Southa, která byla vydána již na albu Shades of Deep Purple z roku 1968. Sólo baskytaristy Rogera Glovera zase tradičně předznamenalo oblíbenou skladbu Black Night.
V roli předkapely se v Praze představila tuzemská metalově laděná formace Split Bearing založená v roce 2002, která před časem zaujala svým debutovým albem Somewhere In Between. Deep Purple ve středu zahrají na olomouckém zimním stadionu, kde před nimi vystoupí místní The Again.
V Česku hráli Deep Purple od roku 1990 mnohokrát, jen loni třikrát, včetně vystoupení na zahajovacím ceremoniálu MS v klasickém lyžování v Liberci. V září se v Praze představila folkrocková skupina Blackmore's Night v čele s bývalým kytaristou Deep Purple Ritchiem Blackmoorem a jeho manželkou Candice Nightovou. Minulý týden měl v Praze vystoupit i Jon Lord, který svými varhanami Hammond dlouhá léta určoval zvuk skupiny Deep Purple. Kvůli odstoupení sponzora však byl koncert zrušen.
Deep Purple začínali kariéru na sklonku 60. let a největší úspěchy sklízeli v 70. letech. Debutové album Shades of Deep Purple, na němž se ještě podílel zpěvák Rod Evans, vyšlo v září 1968. Spolu s Led Zeppelin nebo Black Sabbath jsou považováni za průkopníky tvrdého rocku, jejich hity Smoke On The Water či Child In Time se řadí ke klasice rockové historie.
Kapela za dobu své existence prodala přes 100 milionů desek, jimiž ovlivnila celé generace muzikantů i posluchačů. Ve skupině se vystřídalo mnoho slavných instrumentalistů a zpěváků. V poslední sestavě Deep Purple od roku 2002 figurují zpěvák Ian Gillan, klávesista Don Airey, baskytarista Roger Glover, kytarista Steve Morse a bubeník Ian Paice, poslední ze zakládajících členů kapely.