Dhol Foundation přivezli do Prahy bubny na <span>zahánění tygrů</span>

Kultura
16. 4. 2009 10:01
V Roxy zazní buben dhol.
V Roxy zazní buben dhol.

V Roxy zazní obávaný buben dhol.Britská kapela The Dhol Foundation využívající ve své tvorbě tradiční indický nástroj - buben dhol - dnes vystoupí v pražském klubu Roxy. Půjde o první tuzemský klubový koncert těchto představitelů londýnského asijského undergroundu. Dosud vystupovali v České republice pouze na festivalech, nejčastěji v Trutnově.

Původ dholu sahá do 15. století, v minulosti doprovázel tanečnice, náboženské ceremoniály, výcvik bojového umění Gatka, vybubnovávaly se s ním důležité zprávy, na vesnicích s dholem zaháněli tygry a jeho děsivý zvuk využívaly armády pandžábských Sikhů.

The Dhol Foundation nezůstávají pouze u zvuku etno nástrojů, hudebníci k němu míchají i elektronické rytmy a kytary. V čele kapely je frontman Johnny Kalsi, legendární dholista, který hrál například s Asian Dub Foundation, Transglobal Underground, Fun-Da-Mental, Afro Celt Sound System, s Robertem Plantem či založil formaci The Bollywood Brass Band. Kalsi je zároveň zakladatelem školy hry na dhol, která má nyní po Británii desítky poboček. Tento Ind narozený v Londýně se v 90. letech stal Objevitelem bubnu dhol pro západní kulturu. Na desce Big Drum: Small World s ním v jedné skladbě hraje dokonce 24 žáků. Ačkoli zvuk The Dhol Foundation stojí na bubnech dhol, nelze jejich nahrávky označit za bubenické. Poslední album Drums & Roses vydali v roce 2007.

Jde nám o experimenty

"Chtěl jsem k tomu, co děláme, od začátku adaptovat elektroniku. Jde nám o experimenty, to nehodlám popřít. Nevěřil jsem, že bych dokázal připravit čistě bubenické album. Chci hudbu, vokály, chci, aby lidé tu desku poslouchali a jenom při tom zavřeli oči a malovali si své vlastní obrazy," uvedl producent, bubeník a programátor Kalsi.

Buben dhol je neodmyslitelně spjatý s bhangrou, dožínkovou hudbou z Pandžábu, historického území, od roku 1947 rozděleného mezi Pákistán a Indii. Jde o zhruba 60 centimetrů vysoký a 30 centimetrů široký, oboustranný, bohatě zdobený buben, který má hráč zavěšený kolem krku. Je vyroben z tvrdého dřeva - nejčastěji z manga nebo mahagonu. Do jedné strany se buší silnější, na konci zahnutou paličkou dagga a vychází z toho rámusivý zvuk, do druhé slabou rákosovou thili, kontrující naopak vysokým zvukem. Hlasitost dholu se mění napínáním obou povrchů, původně vyráběných z kozí kůže, dnes z umělých materiálů.

Zdroj foto: ArtsMarketing.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ