Festival Ze stínu přiblíží návštěvníkům židovskou kulturu

Kultura
15. 9. 2016 21:05
Koncentrační tábor Terezín. Festival připomene tvorbu umělců, která byla ztracena v souvislosti s holokaustem.
Koncentrační tábor Terezín. Festival připomene tvorbu umělců, která byla ztracena v souvislosti s holokaustem.

Plzeň se 19. září stane jedním z dějišť mezinárodního festivalu Ze stínu. Přehlídka se zaměřuje na divadelní a hudební díla židovských umělců, jejichž tvorba byla zapomenuta nebo ztracena v souvislosti s holokaustem.

V ČR se festival uskuteční od 18. do 25. září kromě Plzně ještě v Praze a v Terezíně. Jedno z plzeňských představení bude v interiéru navrženém architektem Adolfem Loosem v Benově ulici 10, řekla Helena Prokopová z městské organizace Plzeň-TURISMUS, která Loosovy interiéry provozuje.

Mezinárodní festival Ze stínu podle pořadatelů putuje po čtyřech kontinentech a do ČR zavítá po úspěchu v Madisonu v USA, Leedsu a Yorku ve Velké Británii. Z Česka zamíří příští rok do Sydney a Kapského Města. Festival je výsledkem projektu Performing the Jewish Archive, který se zaměřuje na vyhledávání a opětovné uvádění artefaktů pomyslného židovského archivu rozesetého po celém světě.

V Loosově interiéru, v salonu s jídelnou v bývalém bytě manželů Krausových, se představí pětičlenný soubor Létající rabín. Komponovaný program s názvem Židovský kabaret od Terezína po Helsinky představí scénky, písně a básně ze dvou kabaretů.

"Odkazuje na dobu, kdy nacisti donutili židovské umělce opustit veřejný život, ale židovská kultura vzkvétala dál, někdy na nejméně očekávaných místech," dodala Prokopová. Představení je ukázkou z běžného života židovské komunity v Helsinkách a v terezínském ghettu; hudba k terezínské části je inspirovaná tvorbou Jaroslava Ježka a texty v sobě nesou humor Osvobozeného divadla.

Další dva koncerty

V Plzni se 19. září uskuteční ještě dva koncerty. V Domě hudby nabídne akce v české premiéře předválečná díla terezínského skladatele Gideona Kleina, dále hudbu dvanáctiletého Josimy Feldschuha, který byl uvězněn ve varšavském ghettu.

Na programu bude hudba Zikmunda Schula, který zemřel v Terezíně, a Wilhelma Grosze, který se narodil ve Vídni a tvořil v exilu v Londýně a New Yorku. Stará synagoga v Plzni bude hostit koncert nazvaný Učiň ještě jednou mé srdce svým domovem: skladatel v exilu. Nabídne hudbu Hanse Gála, jednoho z generace židovských skladatelů, který byl po invazi nacistů donucen odejít z Rakouska.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Částka Jiří

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ