Filharmonie PKF vyráží na japonské turné

Kultura
2. 2. 2015 17:50
PKF - Prague Philharmonia má za sebou už více jak dvacetiletou historii.
PKF - Prague Philharmonia má za sebou už více jak dvacetiletou historii.

Prestižní český orchestr PKF - Prague Philharmonia je na cestě na turné po Zemi vycházejícího slunce, kde za řízení šéfdirigenta Jakuba Hrůši odehraje mezi 3. a 11. únorem pětici koncertů. Na zpáteční cestě navíc znovu vystoupí v ománském Maskatu.

Těleso vystoupí v japonských metropolích Sapporo, Tokio, Kamakura a Ósaka, kde se čelní domácí orchestr chystá potěšit tamní milovníky vážné hudby svou precizní a technicky vybroušenou hrou v interpretaci děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, ryze českým repertoárem, který má zejména v Japonsku obzvláště privilegované postavení.

Na jevištích rozlehlých koncertních hal v japonských městech a závěrem v prvotřídním novém sále Královského operního domu v Maskatu představí Smetanovu Mou vlast, Dvořákovu "Novosvětskou", předehru skladby Karneval, Slovanskou rapsodii či Koncert pro violoncello a orchestr h moll.

Dirigent Jakub Hrůša s orchestrem absolvuje turné naposledy.V interpretaci poslední jmenované skladby se nedávno zasloužil o neopakovatelnou atmosféru abonentního koncertu PKF vynikající violoncellový virtuos Mischa Maisky, jenž vystoupí v Sapporu, Tokiu a Ósace, v Maskatu se pak ve zvukomalebné skladbě představí neméně skvělý Johannes Moser, který ji s PKF v lednu nahrál pro společnost Pentatone. 

V pořadí již sedmou návštěvou japonské destinace navazuje PKF coby ambasador českých hudebních klenotů na tradici japonských zájezdů, jež jsou opakovaně iniciovány především díky oddanosti tamního publika západní klasické hudbě.

"Japonské publikum nás vždy přijalo velmi vřele, s uznáním. Je velmi vnímavé, naprosto kultivované a vzdělané. Pokud hovoříme o české hudbě, favoritem je zejména Dvořák, v těsném závěsu je Smetana. Bez této skladatelské dvojice se zde neobejde turné žádného českého orchestru. Je pozoruhodné, jak velmi vřelý vztah mají Japonci k vážné hudbě, a to napříč celým věkovým spektrem japonské společnosti," uvádí ředitel PKF - Prague Philharmonia Radim Otépka, který bude orchestr na jeho cestě následovat.

Jakub Hrůša, který je mimo jiné stálým dirigentským hostem Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a do Japonska pravidelně létá již deset let, se v místním prostředí cítí jako doma, ale přiznává, že stále má co poznávat: "Pokud mám být upřímný, ze všeho nejvíc se těším na čas s muzikanty z orchestru na pódiu i mimo pódium. Je to naše poslední turné, kdy jsem v pozici šéfdirigenta, a hodlám si je jaksepatří užít."

V porovnání s japonskou vážnohudební scénou je situace v Ománu o něco čerstvější. "Ze své poslední návštěvy tam s BBC Symphony Orchestra, stejně jako ze zvěstí PKF, když v Ománu byla na přelomu minulého a tohoto roku, je zřejmé, že je to zanícená nová platforma pro uvádění i ambicióznějších projektů, a moc se na návštěvu Maskatu těším," vysvětluje Jakub Hrůša. Typickým rysem tamního publika je, že kromě domorodců koncerty navštěvují, dokonce snad ve větší míře, obyvatelé ze západu, kteří v Ománu pracují a žijí. Jedná se tedy o mezinárodní publikum.

Těleso není početné, ale o to víc vzrůstá jeho prestiž.Oproti tomu v Japonsku je obecenstvo většinou výhradně místní a specifické. "Na japonských posluchačích miluji, že jsou opravdovými nadšenci. Ti, kteří se takříkajíc rozhodnou, že se klasická hudba stane jejich celoživotní vášní, nemohou být vytrvalejší a oddanější. Čekají dlouhé fronty po koncertech na podpisy, sledují průběh představení s partiturami v rukou, poslouchají a hlavně kupují nová cédéčka a podobně. Hudba v Japonsku opravdu žije," dodává Hrůša.

PKF - Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě.

V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008-09 šéfdirigent a hudební ředitel Jakub Hrůša, který se už ve svém mladém věku těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Od počátku sezony 2015-16 se postu šéfdirigenta a hudebního ředitele ujme významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Autor: Antonín KocábekFoto: PKF - Prague Philharmonia / Pavel Hejný

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ