Prostor začínajícím jihočeským kapelám a písničkářům, kteří hrají folk a spřízněné žánry, dá prostor hudební série Večery S v Českých Budějovicích. Její druhý ročník přinese od ledna do dubna čtyři koncerty s 11 účinkujícími v Divadle U Kapličky. Loňský první ročník přilákal stovky lidí. Řekl zakladatel akce Jaroslav Hnízdil ze skupiny Spolektiv.
Jarní část série začne 26. ledna. Obsáhne folk, šanson, pop, folkrock i bluegrass. Zahrají zde zpěvačka Eliška Kotlínová, písničkář René Souček, dívčí sdružení Živolenky, bluegrassový The Giant Mountains Band i jazzfolkový Chansonet. Jarní část zakončí Spolektiv, oslaví tak 30 let.
"První ročník se líbil nám i divákům, přinesl pozitivní ohlasy. Máme radost, že se nám již kapely i písničkáři sami hlásí," řekl Hnízdil.
Patronem loňského ročníku, kde hrálo 24 účinkujících, byl Pavel Žalman Lohonka. Letos je jím Vít Troníček, kapelník skupiny Marien. "Žalman a Víťa jsou velmi dobří přátelé, bude to symbolické předání pochodně," řekl Hnízdil. Troníček je spoluzakladatel hnutí Folk žije!, dramaturg festivalu Folková Chvojení, k jeho známým písním patří Nechce se mi domů či Zrcadla.
Lidové muzicírování, které pohladí
"O folkové hudbě tvrdím, že je to hodná, člověčí muzika. Nejde jen o to sdělení, hladivé melodie, ale je to lidové muzicírování. Celá scéna je založena na výměnných koncertech či aktivitách nadšenců, přitahuje a sdružuje vnímavé publikum. Jakoby nešlo jen o muziku. Jakoby každá píseň obsahovala vnitřní kompas ukazující k dobru. Večery S jsou především setkáním lidí, kteří naslouchají, hledají a objevují něco, co vlastně nemají možnost nikde jinde slyšet a je jim pak společně dobře," řekl Troníček, který se na akci představí 26. ledna s triem.
Anna Roytová z festivalu Porta má radost, že Večery S dávají šanci jihočeským kapelám předvést se před publikem. Zázemí má série v Divadle U Kapličky. "Je super, že díky Večerům S mnozí Budějovičáci zjistili, že není jenom Metropol a kulturák na Vltavě. A je úžasné, jak široký záběr hudby folk má," řekl spolupořadatel Petr Padúch z organizace Pionýra.
Z jihočeských folkařů se celorepublikově prosadili Žalman, Pavlína Jíšová, Ivo Jahelka, skupiny Minnesengři, Nezmaři i kapela Epydemye, která loni získala Cenu Anděl za album Kotlina o českých hrdinech i zrádcích.