"Kmotrovi punku" Iggymu Popovi bude šedesát

Kultura
19. 4. 2007 10:46
Iggy Pop
Iggy Pop

Iggy PopNa hudební scéně se vynořil koncem 60. let a se skupinou The Stooges položil základní kameny do historie punku. Pro britské punkery byla zásadní inspirací právě americká škola v čele s divokým "kmotrem punku", jak je přezdíván, a syrová hudba plná ostrých kytarových rifů Iggyho Popa katapultovala mezi velikány rockové hudby. Iggy však po celá léta nasával i další hudební styly a již dlouho je jedním z nejvšestrannějších hudebníků. V sobotu slaví šedesátiny.

Tento věk by mu opravdu nikdo nehádal. Divoké taneční kreace jeho vypracované postavy, kterou mu závidí leckterý třicátník, dodnes inspirují o generaci mladší hudebníky a Iggy často prohlašuje, že se nikdy necítil tak dobře jako nyní. Kdysi si prožil těžké období alkoholové a drogové závislosti, což mimo jiné vedlo k rozpadu The Stooges v 70. letech. Symbolický kruh se uzavřel a James Newell Osterberg, jak se Iggy ve skutečnosti jmenuje, po sólové kariéře nedávno Stooges opět oživil.

Jeho nejslavnější kapela vznikla před 40 lety

Začínal jako bubeník v několika neznámých kapelách a v Chicagu hrál i s bluesmany. Dodnes tvrdí, že "když všechno ostatní selže, nastoupí blues. To je opravdová muzika." Jeho první kapela se jmenovala The Iguanas. "Iggyho ze mě udělal můj šéf. Měl jsem v obchodě s deskami sadistického šéfa. Hrával jsem tehdy ve skupině jménem Iguanas. A když šéf chtěl ztrapnit a ponížit, řekl mi: 'Iggy, přines mi kávu.' A to mě vážně štvalo, protože tehdy frčely přezdívky jako Tab nebo Rock," vzpomíná na počátek kariéry i na původ svého nového jména.

Vznik jména Pop již tak veselý nebyl. Před jedním koncertem si oholil obočí a kamarádi mu řekli, že vypadá jako Popp. Tak se jmenoval jejich spolužák, který právě prodělal chemoterapii.

The Stooges vznikli v roce 1967 v Ann Arboru a zpočátku se nedalo hovořit o velké slávě. O to větší ale měla skupina vliv. Společně s MC5, New York Dolls či Ramones se stali hlavní inspirací pro britské punkery v čele se Sex Pistols nebo The Clash. Celkem vydali tři desky a v roce 1974 se rozpadli. Lví podíl na rozpadu legendy měla drogová a alkoholová závislost jejích členů. Původní sestavu kromě Iggyho tvořili bratři Ron (kytarista) a Scott (bubeník) Ashetonové, na basu hrál Dave Alexander, který již zemřel. V této sestavě, na basu hraje Mike Watt, vydali obnovení The Stooges letos album The Weirdness.

Návrat k tvrdé muzice

Z krize Iggyho vytáhl další slavný rocker David Bowie, který ho pozval do Západního Berlína a mu produkoval nebo mu pomáhal natočit jeho první dvě sólové, pro mnohé fanoušky nejlepší desky - The Idiot a Lust for Life. Obě vyšly v roce 1977. Titulní skladba z desky Lust For Life o mnoho let později udávala rytmus kultovnímu filmu Trainspotting, dalším velkým hitem z této desky byla píseň The Passanger.

Ostatně s filmem má Iggy i další zkušenosti. Společně s Tomem Waitsem se blýskl ve filmové povídce Jima Jarmusche Káva a cigarety (1986) a v Jarmuschově filmu Mrtvý muž (1995) diváky okouzlil v roli výstředního lovce kožešin, který měl zálibu v ženských šatech a ve vaření.

Žánrový rozptyl jeho sólových desek byl velice pestrý a Iggy, který několikrát zahrál i v ČR, občas překvapil i baladami či někdy až popovými a chytlavými písněmi. K nejúspěšnějším deskám se řadí Party (1981), na které je patrný rukopis českého kytaristy Ivana Krále, komerčně úspěšná Blah Blah Blah (1986), tvrdý až metalový Instinct (1988) nebo pestrá Brick by Brick (1990) se slavným duetem s Kate Piersonovou ze skupiny B-52's Candy. Poté Iggy začal opět přitvrzovat a poslední jeho sólová deska Skull Ring z roku 2003 už jakoby předznamenala návrat ke Stooges.

Iggy Pop se narodil 21. dubna 1947 v michiganském městečku Muskegon. Jeho otec byl pedagogem a trenérem baseballu a jeho předci pocházeli z Británie. V žilách Iggyho matky kolovala pro změnu dánská a norská krev.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ