Před dvěma lety se stala nečekaným překvapením festivalů Respect a Colours Of Ostrava. V současnosti už je jedním z největších jmen světové worldmusic, kterou však obdivují i hvězdy popu a dalších hudebních žánrů. Její vystoupení bývají označována za magická a naprosto se vymykají tomu, co si většina posluchačů obvykle představí pod pojmem "koncert".
Inuitská zpěvačka Tanya Tagaqová pochází ze země Nunavut, která je součástí Kanady. Proslavila se svým originálním a futuristickým pojetím hrdelního zpěvu za doprovodu elektroniky a cella. V rámci série Respect Music se objeví v pražském Paláci Akropolis v úterý 18. května.
ČTĚTE TAKÉ: Tam-Tam Orchestra se novým DVD ohlíží za deseti lety
Spolupracovala mimo jiné s Bjork na albu a turné Medulla, Kronos Quartetem, a skotskými Shooglenifty. Na jejím posledním albu Blood hostují Mike Patton a kanadský rapper Buck 65. Hrdelní zpěv objevila až jako studentka na výtvarné škole v Halifaxu. Matka jí tehdy jako lék proti stýskání posílala autentické nahrávky inuitských žen na kazetách a Tanya se podle nich naučila zpívat.
Tanya Tagaqová z této velmi dramatické techniky vytváří abstraktní a emocionálně silné kompozice na hranici performance artu. Její písně beze slov mají razanci šamanských rituálů i halucinogenních výletů. Tagaqová o své tvorbě říká: "Mým cílem je vše obnažit... to je podle mě skutečnost a doufám, že to vycítí i publikum."
Pro nezasvěceného posluchače napoprvé působí spíš jako rytmické výkřiky vrcholné rozkoše než jako muzikální projev. Prostřednictvím nich však zpěvačka předvádí zcela nový druh vokální magie a její hlas proniká na samou dřeň lidských emocí. "Zpěv Tanyi Tagaqové je jako zpěv Edith Piaf - prostě totální emoce," řekla o ní s neskrývaným obdivem Bjork.
Dvacátého sedmého května bude průběžná série Respect Music pokračovat vystoupením rumunských Oana Cătălina Chiţu & Bucharest Tango a o víkendu 18.-19. června pak vypukne na pražském ostrově Štvanice další ročník festivalu Respect s celou řadou zajímavých zahraničních hostů.
Foto: Rachot Production