Legendy temného rocku The Cure vystoupí po osmi letech v Praze

Kultura
22. 10. 2016 10:22
Frontman The Cure Robert Smith.
Frontman The Cure Robert Smith.

Ozvuky 70. až 90. let v podobě melancholické hudby britské kapely The Cure zazní v sobotu v pražské O2 areně. Skupina se do Prahy vrací po osmi letech v rámci turné, na němž hraje spolu se skotskými postpunkovými The Twilight Sad. Současné turné není spojené s vydáním nového alba, to poslední s názvem 4:13 Dream vyšlo v roce 2008 a kapela v posledních letech vystupuje jen sporadicky.

Hudba kapely The Cure je v Česku i po čtyřech desítkách let hraní stále populární. Na každý koncert, kterých v tuzemsku skupina odehrála pět, přijde několik dvojníků frontmana kapely Roberta Smithe. Založil ji v roce 1976 jako sedmnáctiletý, přičemž typickou image s rudými rty, vysoko vyčesanými černými vlasy o černě podmalovanýma očima si udržuje dodnes.

Svou kariéru začali The Cure s deskou Three Imaginary Boys (1979), která je začlenila k nové vlně, jež vedla k punk rockové revoluci ve Spojeném království. V 80. letech zařadila skupinu její ponurá hudba do oblasti gothic rocku. Dlouhé a až hypnoticky pomalé skladby obsahují ještě alba Seventeen Seconds (1980) a Faith (1981), spolu tvoří takzvanou temnou trilogii.

Smith se ale chtěl reputace temné kapely zbavit a po vydání alba Pornography v roce 1982 začal do hudby i textů přidávat více popového vlivu. Díky tomu rostla popularita kapely, vznikly dodnes oblíbené songy Just Like Heaven, Lovesong a Friday I'm in Love.

The Cure bývají označováni za jednu z nejvlivnějších kapel 80. let, na začátku let 90. se z nich stala jedna z nejoblíbenějších rockových kapel. Sestavu za tři desítky let její existence zasáhly různé personální změny. Skupina již několikrát ohlásila rozchod i opětovná spojení.

Autor: ČTK Foto: , Karel Šanda

Další čtení

Divadelní festival Kutná Hora představí umělce z Polska, Německa a Slovenska

Kultura
18. 7. 2025

Soutěž o celofestivalové vstupenky na festival Benátská! s Impulsem 2025

Kultura
17. 7. 2025

Nový merch festivalu Benátská! s Impulsem z dílny Josefa Rataje

Kultura
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ