Ministr kultury Václav Riedlbauch jmenoval s účinností od dnešního dne novým ředitelem České filharmonie Václava Kasíka. Nahradil jím ve funkci za dramatických okolností odvolaného Vladimíra Darjanina.
Václav Kasík absolvoval ČVUT, získal titul inženýr. Byl členem Country beatu Jiřího Brabce, kde hrál na klávesy, a později měl i vlastní orchestr. Spolupracoval například s Evou Pilarovou nebo Hanou Zagorovou. Od začátku 80. let začal spolupracovat s Československým rozhlasem, nejdřív jako externí hudební redaktor. V 90. letech byl ředitelem Rádia Alfa, od července 1999 se stal generálním ředitelem Českého rozhlasu, z této funkce byl odvolán v červenci 2009.
ČTĚTE TAKÉ: Filharmonici zrušili koncert, brání šéfa proti ministrovi
Václav Kasík převzal jmenovací dekret z rukou ministra kultury dnes ráno a ještě před polednem by se měl řízení filharmonie ujmout. Ve jmenovacím dekretu není specifikovaná délka Kasíkova mandátu. Pravděpodobné je, že ministr kultury ve vládě vzešlé z voleb vypíše řádné výběrové řízení.
„Naším společným úkolem je Českou filharmonii stabilizovat. Museli jsme jednat rychle a já věřím, že mnou zvolené řešení tento efekt přinese," uvedl ke jmenování nového ředitele Václav Riedlbauch.
Před několika dny ministerstvo po spekulacích médií a nesouhlasném postoji filharmoniků k odvolání předchozího ředitele Vladimíra Darjanina zveřejnilo výsledky "auditu due diligence" spolu s komentářem ekonomické sekce ministerstva, kterým chtělo dokumentovat to, že se Darjanin zcela neorientuje v postavení a hospodaření státní příspěvkové organizace. Ten veškerá obvinění popírá.
Foto: Karel Šanda a Lucie Pařízková