Písně nejen pro maminku, ukulele a countrypop do světa

Kultura
15. 2. 2015 20:00
Hudební tipy.
Hudební tipy.

O ženském pohledu na svět, který je odlišný od toho mužského, a dává tak důvod k vzájemným impulsům k ovlivňování, se už popsalo spousty stran, ale zároveň vznikají další a další důvody se mu věnovat. Silných, talentovaných osobností se totiž objevuje stále dost. 

Szidi Tobias: Jolanka (Pavian rec.)  
https://itunes.apple.com/us/album/jolanka/id945615830

Typicky kosmopolitní zpěvačka bývá označována za nástupkyni Hany Hegerové. Na svém šestém albu se obklopila elitou slovenských muzikantů (Buntaj, Gašpar, další) a v nových skladbách, které jí opět v převážné většině napsalo autorské duo Milan Vyskočáni - Peter Lipovský (textař i zpěvaččin manžel), dává slovensky, česky a jednou i maďarsky lekci z toho, co jsme si zvykli označovat jako šanson.

Szidi Tobias opět ukazuje své kvality.Jde o porci, která proměňuje nálady jako dubnové počasí a živočišně propojuje životní radost i smutek (Jolanka se jmenovala zpěvaččina maminka, která před časem zemřela). Typicky "zakouřeným" hlasem na ní zpěvačka, kterou objevil a pomohl zviditelnit Michal Horáček, skladby podává způsobem až osudovým. Plný zvuk bohatého doprovodu, skvělá aranžmá a schopnost hudebníků vyjádřit jednotlivé nálady přispívají k výjimečnému vyznění alba. To i při vší tradičnosti vedle silných emocí a mistrného muzikantství přináší poetické i dojemné vidění světa, které odráží životní zkušenosti a nadčasové jistoty.

Szidi Tobias se dokáže výtečně vyhnout nadměrnému patosu, který v těchto hudebních vodách vždy velmi snadno hrozí, i když s ním pochopitelně vědomě pracuje. Spojuje to sympatické na konzervativním staromilství, hudební kořeny středoevropského prostoru s jasnými vlivy klezmeru, romského, uherského i slovanského folkloru s charakteristickými houslemi i akordeonem, a otevřenou interpretační přirozenost.

V pestře namíchaných polohách písní výborně využívá možností svého hlasového projevu. Šeptá, hospodsky huláká, deklamuje, ale bez problémů vyzpívá i náročnější pěvecké pasáže. Hudba pak hladí, roztáčí se do víru i vybízí k tanci. Jde o album, které svou uhrančivostí spíš osloví ty starší, ale u kterého je zároveň jistota, že každý mladší posluchač s vkusem k němu dříve či později cestu najde. Protože natolik přesvědčivý odraz života, silná vyznání, upřímnost a lidství by odmítal jen hlupák.

 

Sarah & The Adams: Thank You (Vlastní náklad)  
http://www.sarahandtheadams.cz/

Pianistka Šárka Adámková prý svou dráhu začínala v zahraničních barech. Jistá ležérnost, snaha nevyrušit a možná až zbytečná posluchačská vstřícnost je patrná i jejího druhého alba. Při přenesení se přes to na něm nabízí sympaticky křehkou písničkářskou porci na pomezí folku, country a popu, čemuž odpovídá i výběr doprovodných muzikantů z okruhu strunného všeuměla Josefa Štěpánka.

Obal druhého alba Sarah & The Adams tvoří prostá papírová kapsa, sešitá nití.Zpěvačka, která častěji využívá angličtinu, má zjevně k modernímu country blízko, i když opravdu čistokrevně do něj zabrousí jen v písni In My Life. I díky tomu nejen nezní příliš "česky", ale také ani příliš výjimečně. Jde zkrátka o velmi příjemné, profesionálně dobře zahrané písničky, které i přes procítěnost a upřímnost podání trpí zaměnitelností.

Háček je v tom, že podobná hudba nikdy neoslovovala hudební hledače, ale spíš relax vyhledávající a po hlubokých výpovědích netoužící konzumenty. Jenomže zatímco zahraniční rádia jsou podobné produkce plná, u nás podobná tvorba příjemci oplývá pouze v případě masově populárních interpretů. Což Šárka Adámková bohužel zatím není.

Dvě česky zpívané skladby tak na desce působí zdaleka nejsmysluplněji, i když i jinde rozhodně stojí za pozornost lehkost, přirozenost a důraz na melodie, s jakými autorka a interpretka v jedné osobě k tvorbě přistupuje. Nejen tím a barvou projevu připomíná Norah Jones, ale jistě zaujme i ty, kteří si oblíbili z folku vyrostlé písničkářky, jako třeba Joni Mitchell.

Na druhém albu, které zaujme spíš provedením a melodiemi než výjimečnými nápady (k těm nejlepším patří geniálně prostý obal), tak  dochází  k tomu, že se o kapele nemluví jako o něčem, z čeho se všichni posadili na pozadí, ale stále jen jako o "příslibu" a "naději". A jestli je po poslechu další nahrávky Sarah & The Adams něco jisté, tak že potenciál by tu byl. Snad se ho podaří opravdu využít co nejdříve.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ