Po zmatcích vzniklých v souvislosti s prvním kolem hlasování hudebních cen Anděl, kdy se ukázalo, že ti umělci, kteří odmítli z různých důvodů (například Jaromír Nohavica kvůli časovému zaneprázdnění) vystoupit na předávacím večeru, budou z nominací vyřazeni a nemohou tak cenu vůbec dostat, organizátoři ustoupili a mění pravidla.
V pondělí 15. března zveřejnili pořadatelé cen Anděl - tedy česká pobočka IFPI (Mezinárodní federace hudebního průmyslu) a agentura Lewron Music Center nový model jejich předávání i samotného hlasování. V prvním kole oslovení akademici prostřednictvím internetu dali své hlasy a na základě nich bylo v každé kategorii vybráno pět nominovaných, ze kterých se bude vybírat v kole druhém, v přímém televizním přenosu.
ČTĚTE TAKÉ: Nejvíce nominací na ceny Anděl mají Charlie Straight
Vzápětí se ukázalo, že vybírat se bude jen ze tří, kteří na ceremoniálu vystoupí. Teoreticky to měli být první tři v pořadí. Když ale například Jaromír Nohavica oznámil, že tentýž večer koncertuje v Polsku a skupina Kabát odmítla vystoupit v televizním přenosu naživo bez playbacku, pořadatelé je z nominací vyřadili a nahradili následujícími z původní pětky. "Když je někdo nominovaný na olympiádu a potom na ni nejede, tak také nemůže získat medaili," komentoval to Lešek Wronka z agentury Lewron.
Na toto nejen v článku v MF Dnes reagoval Honza Vedral, ale následně i celá řada hudebníků. Lenka Dusilová, letos zařazená do Akademie, zvažovala svou rezignaci, odmítnout na protest proti praktikám organizátorů své nominace se chystala skupina Monkey Business. Své znechucení jasně vyjádřil několikanásobný držitel cen Dan Bárta a odmítl předat jednu z cen, což předtím přislíbil. Zklamáni byli i další nominovaní Tomáš Klus a Michal Hrůza.
Pořadatelé nejprve vydali tiskové prohlášení, ve kterém označili Vedralův text za "dezinformaci", ale v obsahu jeho závěry spíš paradoxně potvrdili, později ale po jednání ustoupili a pravidla změnili. "Zůstávají tři nominovaní s nejvyšším počtem hlasů, kteří vystoupí v přímém přenosu. V případě, že nebudou moct, tak nevypadávají, ale bude se pro ně hlasovat. Prezentovat je budeme nějakou formou šotu," vyjádřil se následně Wronka pro MF Dnes.
Rozpaky nad cenami Anděl tak zůstávají. Vedle toho, že se pouhý měsíc před předáváním cen nedůstojně řeší podobné detaily pravidel, je totiž stále provázejí dlouhá léta kritizované praktiky, které snižují jejich důvěryhodnost. V soupisce Akademie lze například stále nalézt osoby, pro které je hlasování zjevným střetem zájmů, protože jsou například manažery nominovaných umělců.
Paradoxem zůstává, že tzv. "žánrové ceny", které se budou předávat o týden dříve v Kulturním domě Novodvorská a bude z nich jen pořízen televizní záznam (na tiskové konferenci se pořadatelé přiznali, že dosud nebyla ukončena jednání, která a zda vůbec nějaká televize ho odvysílá), a které pro pořadatele evidentně zůstávají ve stínu hlavních kategorií, mají nejen u odborníků, ale především u hudebních fanoušků kredit mnohem vyšší. Sám Lešek Wronka však jejich udílení označil za "čirou filantropii pořadatelů".
Sami hudebníci opakovaně dali najevo, že ohodnocení si váží. A je bez debaty, že výroční ceny, rekapitulující dění v populární hudbě, určitě nejsou zbytečné a smysl mají. Jenže je otázkou, kdy se už konečně objeví někdo, kdo bude mít chuť dát jim důstojnost, průhledná a jasná pravidla a získat jim tak ztracenou prestiž. Ti dosavadní pořadatelé to bohužel nejsou.
Foto: Mediacop