Celkem 35 soudobých kompozic české i světové hudební tvorby, z toho pět ve světové premiéře, zazní na letošním ročníku hudební přehlídky MusicOlomouc. Mezinárodní festival soudobé světové a české hudby a hudby mezních žánrů se uskuteční 9. až 23. října v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého a nabídne sedm koncertů, informovali pořadatelé přehlídky z Univerzity Palackého. Festival má ve městě dlouholetou tradici, koná se od roku 2009.
"MusicOlomouc za deset let existence dokázal, že je možné etablovat a úspěšně rozvíjet hudební festival tohoto typu i mimo klasická hudební centra, jakými jsou Praha, Brno či Ostrava. Olomoucký festival si vydobyl významné místo mezi našimi festivaly soudobé hudby a má své nadšené publikum," uvedl ředitel přehlídky Marek Keprt z katedry muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
Přehlídka se podle organizátorů vyvinula z akce se širokým žánrovým rozkročením a základnou v českém interpretačním prostředí v hudební přehlídku avantgardnějšího zaměření, na které jsou prezentovány špičkové zahraniční soubory. "Klademe důraz na objednávání a premiéry skladeb českých i zahraničních autorů. Dramaturgie 10. ročníku je toho důkazem," dodal Keprt. Svědčí o tom i to, že pět skladeb, které budou na přehlídce uvedeny ve světových premiérách, vznikly na objednávku festivalu.
Festival zahájí 9. října prestižní švýcarské kvarteto Ensemble Mondrian, které letos získalo ocenění Swiss Music Award 2018, na olomouckém festivalu se poprvé představilo před dvěma lety. Dalším zahraničním interpretem bude polský perkusionista Aleksander Wnuk, který využívá multimediální prvky a performance. Špičkový interpretační zážitek nabídne podle pořadatelů německé Catch Trio, které kromě zahraničních autorů představí skladbu v současnosti snad nejúspěšnějšího českého skladatele Miroslava Srnky.
Z českých interpretů na festival zamíří trio Isang Yun Trio, pražské Trio Helix a olomoucký ansámbl soudobé hudby Lichtzwang. Závěrečný slavnostní koncert festivalu připravený mimo jiné u příležitosti 100 let od založení Československa nese podtitul Nová tvorba českých autorů. Orchestr Berg v něm nabídne 23. října díla mladší generace současných českých skladatelů Petra Wajsara, Matouše Hejla, Františka Chaloupky a Tomáše Reindla, do jejichž skladeb jsou zakomponováni i cvičící jogíni a recitace herce Moravského divadla Olomouc Petra Kubese.