Nezapomenutelný večer slibují Michal Horáček, František Segrado, Lenka Nová, Ruth Horáčková a Ondřej Ruml divákům, kteří se v polovině října vydají do divadla La Fabrika na první benefiční koncert pro trpící alzheimerem. Výtěžek pomůže lidem s demencí i jejich hodně zkoušeným rodinným příslušníkům.
15. října 2014 se v pražském divadle La Fabrika uskuteční první benefiční koncert ve prospěch České alzheimerovské společnosti (ČALS). Jeho partnery jsou Michal Horáček s přáteli, divadlo La Fabrika a Český rozhlas Radiožurnál, který bude koncert přenášet v přímém přenosu. Umělci mimo jiné představí zbrusu nový program hudebního cyklu Mezi námi a proběhne například také křest nového alba Segrado. Vzniklo v dílně Michala Horáčka a je prvním sólovým počinem zpěváka Františka Segrada.
Slavnostním večerem se ČALS snaží zviditelnit téma stáří a fakt, že demence není jeho normální součástí. Nezasahuje jenom nemocné, zásadně ovlivňuje také životy jejich nejbližších, ze kterých se postupně stávají pečovatelé na plný úvazek. V Česku se syndrom demence úzce dotýká více než čtvrt milionu lidí, přičemž nemocných je u nás podle odhadů Alzheimer Europe více než 140 tisíc.
Vstupenky na 1. benefiční koncert ČALS s názvem Nezapomenutelný večer v hodnotě 590 korun lze zakoupit přímo v divadle La Fabrika - více na www.lafabrika.cz. Účelem benefiční akce je získání prostředků na rozvoj péče o lidi postižené syndromem demence, na podporu lidí postižených demencí (nemocných i jejich rodin) a také na rozvoj péče o lidi s demencí v kontaktních místech České alzheimerovské společnosti - více na www.alzheimer.cz.
František Segrado během čtyřiceti let zpěvácké kariéry, která zahrnula účast
ve folkových, folklórních i rockových formacích (zejména Veselá bída, Dobrohošť,
ale také například Čechomor) nahrál písně pro dvacítku alb, aktuální album ho však
poprvé představuje jako protagonistu vlastního projektu.
Dramaturgie se ujal Michal Horáček, autor textů všech jedenácti písní. Ten
všechno podřídil hlavní přednosti interpreta: nepopiratelnému umění vyprávět
příběhy. Ničím se přitom neomezoval: ve spolupráci se zpěvákem jednak vybral a
českými slovy opatřil několik letitých skladeb zahraničních autorů (Tom Waits, Paolo Conte a Billy Joel), jednak dal příležitost autorům českým, aby právě pro Segradovu osobnost napsali písně nové. Mezi nimi stojí za zmínku alespoň Když tudy vezli Gagarina, zkomponovaná Petrem Hapkou a doprovázená vokálem Horáčkovy dcery Ruth.
Valašskou hruškovicí a nesčetnými cigaretami prosáklý, ale sytý,
nezaměnitelný Segradův hlas i jeho folkové směřování inspirovaly hudebního
producenta Josefa Štěpánka k tomu, aby zvuk alba vystavěl na rozličných kytarách,
jimž přicházejí asistovat foukací harmonika, akordeon, trombon, cimbál, violoncello a střídmě použité klávesy. Do studia pozval sólisty Petra Maláska, Michala
Mihoka, Štěpána Janouška, Petru Malíškovou, Martina Lehkého, Jana Tenglera,
Michala Horsáka a Miloše Dvořáčka. Místo honoráře se zúčastnění spokojili dohromady s hektolitrem pálenky.