New York, Tokio, Liverpool...
Jak se vzpomínalo na Lennona po celém světě?
09.12.2010 12:30
Od Tokia po New York a samozřejmě i v rodném Liverpoolu si dnes fanoušci na celém světě připomínali 30. výročí zavraždění Johna Lennona, člena skupiny The Beatles. V USA dnes byly zveřejněny dosud nepublikované výňatky z jeho posledního interview. Mimo jiné v něm řekl, že nemá zájem být "mrtvým hrdinou".
"Dnes, v tento bolestný výroční den, vás prosím, abyste se ke mně připojili a v lásce a úctě vzdali Johnovi poctu," napsala v poselství na internetu vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono. "Přes svůj krátký, jen čtyřicetiletý život toho světu tolik dal. Dál, ještě dnes, nám dává poučení," píše Yoko Ono, která uvedla koncert k uctění Johnovy památky v Tokiu. Výnos z koncertu bude věnován na vzdělání chudých dětí ve světě.
V Liverpoolu se shromáždily tisíce lidí u Lennonova pomníku, který byl odhalen 9. října, kdy by bylo bývalo tomuto hudebníkovi 70 let. Ve čtvrtek tu uspořádají koncert Lennonovi přátelé a umělci, kteří s ním spolupracovali. Zazní i skladba jeho první skupiny The Quarrymen.
V New Yorku přišly jako každoročně v den výročí stovky fanoušků do části Central Parku pojmenované Strawberry Fields, zpívali jeho písně a kladli květiny ke kruhové mozaice kolem názvu jeho skladby Imagine. "Vyrůstala jsem s tím hlasem. The Beatles byli hudební doprovod mého dětství," řekla sedmnáctiletá Marissa DeLuková, která přijela s otcem z Bostonu, aby uctili Lennonovu památku. Padesátiletý Paul DeLuca řekl, že "nic není tak nadčasové jako ty věci, co napsali John a Paul (McCartney)".
Newyorský památník je naproti místu, kde duševně vyšinutý, tehdy pětadvacetiletý muž, jehož jméno si nezaslouží publicitu, Lennona zastřelil. Byl pak odsouzen na doživotí. Jeho žádosti o podmínečné propuštění byly už šestkrát zamítnuty.
Lennonovy písně se dnes zpívaly taky třeba v italských městech Janově a Catanii nebo v Holguínu na Kubě, kde v době největší slávy Beatles vláda jejich hudbu zakazovala.
V Santiagu de Chile se v předvečer výročí konala dražba, na níž se vojenská vesta, kterou Lennon nosil v roce 1966, prodala za 200 000 dolarů (3,6 milionu korun). Získalo ji muzeum módy chilské metropole.
Americký magazín Rolling Stone dnes na své internetové stránce zveřejnil dosud nepublikované výňatky z Lennonova posledního interview, poskytnutého tři dny před smrtí. Lennon v něm mimo jiné vyslovoval politování nad tím, že fanoušci a kritici chtějí "mrtvé hrdiny".
Chtějí "mrtvé hrdiny, jako byl Sid Vicious (basista skupiny Sex Pistols, který zemřel v roce 1979) a James Dean (herec, jenž zemřel v roce 1955). Nemám žádný zájem na tom, být nějaký zasr... mrtvý hrdina, už na to nemysleme, už na to nemysleme," říká Lennon vzrušeně. Nevylučuje taky možnost návratu na scénu, ale říká, že "je spousta času".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.