Zdeněk Lukeš: Prokleté knihovny

Kultura
3. 2. 2008 12:00
bez popisku 63719
bez popisku 63719

Nejen Kaplického projekt nové Národní knihovny to má u nás těžké. Jakési komise mají rozhodnout, zda má vůbec právo na existenci, ač šlo o vítězný návrh z mezinárodní soutěže na lokalitu vybranou státem a městem.

Podobným martyriem, jako nyní prožívá ředitel knihovny Vlastimil Ježek, prošla před několika lety jeho kolegyně z Liberce Věra Vohlídalová. V devadesátých letech dostala geniální nápad: postavit potřebnou novou knihovnu na pozemku, kde stávala liberecká synagoga, kterou za války vypálili nacisté. Měla tu být i nová synagoga a architekt Radim Kousal z libereckého SIAL udělal krásný návrh na celý komplex, s nímž vyhrál soutěž. Knihovna byla prosklená a kontrastovala s naopak uzavřeným kamenným hranolem synagogy, který ji částečně prostupuje. Šlo o stavbu smíření, a tak se na jejím financování podílela také německá strana. Jde nejen o mimořádnou architekturu s velmi příjemným interiérem a takzvanou mediální stěnou do náměstí (což je vynález Kousalova učitele, francouzského architekta Jeana Nouvela), ale především o skutečně moderní knihovnu. Uvnitř budovy se pohybujete zcela svobodně, sami si vyhledáte knížku nebo časopis a zapisujete se jen tehdy, chcete-li si ji odnést domů. Vzácné tisky jsou samozřejmě k dispozici pouze ve speciální studovně.

Pravda, s náročnou stavbou byly samozřejmě různé potíže. Ale pracovala i závist a pomluvy a paní ředitelka se sice na jedné straně dočkala zahraničních cen a byla přijata prezidenty obou zemí, na druhé straně musela čelit trestnímu oznámení, za nímž stáli zejména Dostálovi lidé z Ministerstva kultury. Věra Vohlídalová nakonec raději na funkci ředitelky rezignovala. Mezitím získala knihovna několik architektonických cen, exředitelka obdržela vysoké německé vyznamenání - Čestný kříž za zásluhy - a za svou činnost ve Fóru česko-německých žen byla dokonce navržena na Nobelovu cenu míru. Po několika letech vyšetřování a soudních jednání byla nakonec Věra Vohlídalová zbavena všech obvinění... O celé kauze pak sepsala knížku Na houpačce nejen s knihovnou, kterou loni vydalo nakladatelství Bor.

Jenom doufám, že Vlastimila Ježka nepotká nakonec cosi podobného. Prosazovat něco nového, avantgardního - a samozřejmě především potřebného - se v Čechách prostě nevyplácí.

Autor je historik architektury

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ