Jak vypadaly nevěsty v různých dějinných epochách? Odpoví Muzeum Komenského

Kultura
14. 2. 2020 11:16
Plakát k výstavě.
Plakát k výstavě.

Muzeum Komenského v Přerově otevře příští týden velký výstavní projekt s názvem Nevěsty z jiných světů - Cizinky v nás. Výstava nahlíží očima žen do šesti historických období od neolitu přes dobu bronzovou a stěhování národů až po raný středověk. Expozice propojí archeologii, historii, genderová studia a poodhalí tehdejší každodennost. Výstava se otevře ve čtvrtek a potrvá do 20. června, řekla v pátek vedoucí výstavního a programového oddělení Kristina Sehnálková.

Výstava má podtitul Tisíce let historie pohledem žen, které odešly za největší změnou svého života. Návštěvníkům představí osudy několika žen, jejichž ostatky a vybavení hrobů pomohly odhalit jejich životní příběhy. "Jsem velmi rád, že linie výstav Muzea Komenského v Přerově věnovaná archeologii bude obohacena právě o tuto pozoruhodnou výstavu oživující a zpřítomňující osudy zajímavě zvolených typů našich silných a hrdinných ženských předkyň," uvedl ředitel muzea Radim Himmler.

Svůj příběh bude návštěvníkům výstavy vyprávět Nevěsta z doby kamene, Sluneční dívka, Keltská Amazonka, Kráska ze severu, Dětská nevěsta a svatá Bathilda, matka tří franckých králů. Zájemcům nabídnou pohled do ženského světa dávných časů včetně řady každodenních detailů, jako byly domácí práce, odívání, šperky i péče o vlasy.

Na výstavě si návštěvník může prohlédnout jejich pečlivě zrekonstruované oděvy, které byly ušité v ruce z materiálů odpovídajících původním nálezům z prostředí České republiky a Evropy. "Při výrobě rekonstrukcí pro nás bylo důležité zachovat maximální možnou autentičnost, proto jsme pracovali vždy s doložitelnými materiály a vycházeli ze soudobých poznatků o vývoji odívání a textilnictví," uvedla autorka výstavy Kristýna Urbanová. Všechny rekonstrukce šatů vznikly pouze pro tuto výstavu. Důraz byl kladen také na přesnost replik oděvních doplňků a šperků.

Výstava vedle figurín žen ukazuje bohatý archeologický materiál, předměty z přerovského muzea, Národního muzea či Moravského zemského muzea. "Některé z nich jsou na Moravě vystaveny vůbec poprvé a pouze zde budou k vidění některé originální nálezy z hrobových situací, o nichž výstava vypráví - například šperky z hrobu dětské nevěsty pohřbené v Záluží u Čelákovic nebo stříbrné ozdoby gótské dámy ze středočeských Třebusic," podotkl další z kurátorů výstavy, přerovský archeolog Aleš Drechsler.

Čtyřměsíční výstavní projekt Muzea Komenského doprovodí komentované prohlídky, tematické přednášky a bude mu věnována také Muzejní noc. Připraven je program pro školy.

Autor: ČTK Foto: , Muzeum Komenského v Přerově

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ