Celých deset let trvala soustavná devastace chudého italského kraje Kampánie toxickým odpadem. Nelegální obchod ovládala italská mafie camorra s tichým přihlížením úřadů. Režisérské trio Andrea D'Ambrosio, Esmeralda Calabria a Peppe Ruggiero po celou dobu neúnavně točili souboj postižených obyvatel a podplacených úředníků.
Film Bjůtyfl kántry ze sekce Máte právo vědět uvedl včera v kině Lucerna jeden z jeho tvůrců, Andrea D`Ambrosio. Může mít radost z dobře odvedeného díla, desetiletá práce na dokumentu přispěla k rozpoutání debaty, která vedla k definitivnímu zákazu dalšího znečišťování půdy. Jenomže k němu došlo teprve před dvěma lety, ve chvíli, kdy kvůli kontaminované půdě přišli místní rolníci o úrodu, zemědělci o stáda a kdy se mezi obyvateli regionu mnohonásobně zvýšil výskyt nádorových onemocnění.
"Nechávají nás tiše zemřít," rozčiluje se do kamery asi čtyřicetiletý Ital, který v Kampánii vyrostl a rozhodl se nezavírat oči před drastickou devastací kdysi úrodného kraje. Pracuje pro nevládní ekologickou organizaci, soustavně pátrá po nelegálních skládkách a okamžitě o nich spravuje místní politické představitele. Bez odezvy - úřady jsou zkorumpované camorrou. Sám se potýká s dopady ekologické katastrofy, život v regionu, kde je obsah dioxinů v ovzduší 100 000 krát vyšší než povolují normy, se podepsal na jeho zdraví a zdraví jeho ženy. Nikdy nebudou mít děti.
"Chtěli jsme poukázat na vazby mezi politiky, mafií a průmyslovým světem," říká režisér. "Náš film je třeba vnímat jako metaforu celé italské společnosti z politického a sociálního hlediska. Téma obchodování s toxickými odpady se dotýká celé Evropy a celého světa."
Přestože ničení půdy trvalo přes deset let, v Itálii se o situaci v Kampánii vůbec nemluvilo. "Média se tématu nevěnovala, přestože následky byly jasně viditelné. Dodnes je to téma, které Berlusconi zametá pod koberec, aby se veřejnost nedozvěděla, co se v regionu dělo. Zásah úřadů přišel až po intervenci Evropské unie, od roku 2007 jsou toxické skládky zakázány," říká režisér, který se během natáčení stal terčem zastrašování a pronásledování ze strany camorry.
Mafie jej neumlčela. „Nechci být zticha, chci říkat věci nahlas. Možná je to utopie, ale pokud se mnou budou křičet desetitisíce, možná se něco změní," říká D`Ambrosio. Jeho film právě promítají kina v Itálii a ve Francii, čeští diváci jej budou moci zhlédnout ještě dnes v kině Světozor.
Foto: Jeden svět, cinemaitaliano.info