Pro skutečné filmožrouty: Sundance maraton
13.03.2009 16:20 Původní zpráva
Nejlepší dokumenty z festivalu Sundance míří do pražského kina Lucerna. Tento pátek a sobotu mají návštěvníci festivalu Jeden svět možnost zhlédnout vždy několik filmů za cenu jedné vstupenky. Kdyby je náhodou ukolébala tma kinosálu, probere je DJ, který bude hrát v kavárně kina.
Programové oddělení festivalu Jeden svět se snažilo oba maratonské večery připravit tak, aby filmy byly divácky atraktivní a alespoň některé z nich v tématech poněkud odlehčenější, než jak je u snímků na této přehlídce zvykem.„Nechceme diváky ve dvě ráno decimovat bezvýchodnými tragédiemi, to bychom je těžko přesvědčili, aby v kině zůstali," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ dramaturgyně festivalu Michaela Klečková.
V pátečním bloku, který začíná ve 21.45, uvidí diváci dva filmy. Americký snímek Surovosti zachycuje právní souboj nadnárodní společnosti odpovědné za kontaminaci deštných pralesů ropou a aktivistů stojících na straně poškozených domorodých obyvatel Ekvádoru.
Film Reportér dokumentární formou přibližuje metodiku práce významného amerického novináře Nicholase Kristofa, reportéra The New York Times a dvojnásobného držitele Pulitzerovy ceny.
„Všechny filmy, které jsme do maratonu vybrali, jsou filmařsky velmi kvalitně zpracované celovečerní dokumenty, o čemž ostatně svědčí už jejich účast na festivalu Sundance," řekla dramaturgyně.
Hiphop v Dakaru
Na sobotní maraton, který začíná rovněž ve 21.45, organizátoři festivalu nachystali sérii nazvanou Hudba, hra a lidská práva. Návštěvníci uvidí dva hudební filmy, jejichž protagonisté se k současnosti vyjadřují rytmickým jazykem hip-hopu. Snímek Africký underground: demokracie v Dakaru představuje sondu do hiphopové subkultury afrického státu bojujícího s chudobou a nezaměstnaností.
Upřímný na 99% je norský dokument o osobité hiphopové formaci složené ze samých imigrantů. Posledním snímkem maratonu, který přijde na řadu půl hodiny po půlnoci, je francouzský film Konečná stanice vítězství o mladých afrických boxerkách v Kinshase, které trénují v rozjitřené atmosféře prvních demokratických voleb v Kongu v roce 2006.
„Přestože jsou to filmy primárně zaměřené na hudbu a sport, jejich přínos spočívá v tom, že jsou úzce spjaté s politikou a na pozadí příběhů jednotlivců přibližují celospolečenské problémy," říká Michaela Klečková.
Foto: Jeden svět
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.