Beletrizovaný životopis Kundery je v knihkupectvích, má rozpoutat diskuzi

Kultura
23. 6. 2020 10:35
Beletrizovaný životopis Kundery od Jana Nováka.
Beletrizovaný životopis Kundery od Jana Nováka.

V knihkupectvích se od úterka bude prodávat nová kniha Jana Nováka s názvem Kundera: Český život a doba. Novák, autor románu Zatím dobrý o bratrech Mašínových nebo biografie Miloše Formana Co já vím, v něm popisuje život a dílo slavného spisovatele do jeho odchodu z Československa do exilu ve Francii. Knihu vydávají společně nakladatelství Paseka a Argo, podle prvních ohlasů v tisku by mohla vyvolat zájem nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.

Jan Novák na knize pracoval čtyři roky, uvádí, že využíval veřejně dostupné zdroje včetně archivů komunistické Státní bezpečnosti. Snaží se v textu vyvrátit podle něj Kunderou pečlivě konstruované mýty. S Kunderou nemluvil, údajně na Novákovu žádost nereagoval.

Píše například, že je přesvědčen o pravdivosti tvrzení o Kunderově aktu z 50. let, kdy údajně jako vysokoškolský student udal člověka, který kvůli tomu strávil léta ve vězení. Kundera to popřel a postavilo se za něj několik osobností světové literatury. Podle Nováka to svědčí o Kunderově schopnosti manipulovat lidmi i veřejným míněním. Nový důkaz o jeho vině ale při rešerších pro knihu nenašel. V románu pracuje také s tím, že Kundera byl mnohem déle, než se obecně předpokládá, okouzlen komunistickými ideály.

"Některé životní peripetie Milana Kundery nejsou zrovna obdivuhodné, a je dobře i na tohle poukázat. Nejde ovšem o to, aby byl světoznámý autor pranýřován, nýbrž o to, aby se o jeho díle, životě a době vedla, či vůbec směla vést svobodná a kritická debata. Kunderovská biografie Jana Nováka do takové debaty nabízí nesmírně cenný příspěvek," řekl novinářům redaktor Petr Onufer z nakladatelství Argo.

Jeden z nejznámějších českých autorů, kterého některá zahraniční média označují i jako "obra evropské literatury", žije od poloviny sedmdesátých let ve Francii. Československého občanství ho zbavil komunistický režim poté, co spisovatel vydal v roce 1979 Knihu smíchu a zapomnění, v níž tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka označil za "prezidenta zapomnění".

Návrat k rodnému jazyku?

Kundera má od roku 1981 francouzské občanství. Loni k tomu získal znovu občanství české. České literární kruhy považují udělení občanství za možný signál, že by se v češtině mohly objevit překlady Kunderových novějších děl. Spisovatel totiž psal v posledních desetiletích francouzsky a odmítá překládání svých děl do rodného jazyka.

Na veřejnosti jednadevadesátiletý Kundera nevystupuje, jeho manželka v médiích uvedla, že ji i jejího muže zdravotně zničil článek týdeníku Respekt z roku 2008. Podle článku Kundera v roce 1950 udal komunistickému režimu západního agenta. Kundera to popřel a žádal omluvu, týdeník mu ale nevyhověl. Kundera později upustil od žaloby na týdeník.

Autor: ČTK Foto: , twitter.com/KnihyPaseka

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ