Čtenáře provede hlavním městem nový Průvodce pražskou archeologií

Kultura
6. 2. 2018 21:45
K nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v Praze za posledních 50 let patří rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně. Na snímku je vizualizace finální podoby rotundy.
K nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v Praze za posledních 50 let patří rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně. Na snímku je vizualizace finální podoby rotundy.

Čtenáře provede hlavním městem Průvodce pražskou archeologií. V knize naleznou informace o známých, neznámých i skrytých památkách z různých období historie. Publikaci připravil Archeologický ústav Akademie věd ČR ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. O vydání populárně vědecké publikace pro širokou veřejnost informovala Andrea Holasová z Národního památkového ústavu.

Kniha čtenáře provede po nejvýznamnějších pravěkých, středověkých i některých novověkých památkách, nálezech a archeologických nalezištích na území hlavního města. Zaměřena je zejména na oblast historického centra, která je na archeologické doklady minulosti nejbohatší a skrývá pod svými domy či dlážděním ulic a veřejných prostranství doklady tisícileté historie.

Pět kapitol popisuje historický vývoj jedné z pěti částí Pražské památkové rezervace, Hradčan, Malé Strany, Starého Města a Josefova, Nového Města, Vyšehradu. Důraz je kladen na archeologické prameny a čtenáři v knize naleznou mapu s rozmístěním jednotlivých areálů a nálezů. Kapitoly přibližují i fenomény ze života obyvatel historické Prahy, otázky středověkého stavitelství, historického pohřbívání či řemesel. Součástí publikace jsou také kapitoly věnované metodám současného archeologického bádání, podstatě městské archeologie i s metodám práce v terénu.

V průvodci jsou informace o proměnách hlavního města. Připomíná i objevy z nedávné minulosti jako například předchůdce raně románské baziliky svatého Vavřince na Vyšehradě, zaniklý dominikánský klášter svatého Klimenta pod areálem současného Klementina včetně reliéfu Krista v Getsemanech nalezeného v roce 2016 nebo románskou rotundu svatého Václava. U každé památky je v průvodci QR kód, který odkazuje na web pražské archeologie, kde zájemci najdou další texty a obrázky.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PR/Matematicko-fyzikální fakulta UK

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ