Kauza spisovatele Milana Kundery, který měl podle nového zjištění historiků udat v roce 1950 agenta-chodce Miroslava Dvořáčka, už dala vzniknout novému dílu. Politického vězně, básníka a spisovatele Karla Vysloužila, inspiroval příběh spisovatele Kundery k napsání básně, kterou poskytl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Básník a politický vězeň Karel Vysloužil má navíc k příběhu, který díky věhlasu Milana Kundery hýbe nejen českou, ale i světovou veřejností, dost blízko. Zná totiž osobně Miroslava Dvořáčka, který po udání strávil 14 let v nápravném pracovním táboře. Seznámili se za velmi pohnutých okolností: právě v komunistickém lágru Vojna na Příbramsku. Útrapy obětí politických procesů z 50. let spolu snášeli společně šest a půl roku.
žert
aniž bychom vůbec pochopili a dali císaři páteř což i jeho jest
Bohu pak to Boží
nesnesitelná lehkost bytí sytí k udávení mlčet
jak jinak když kvílí a valí se v nás kámen bezhlesný z podstaty
jejíž pečeť jest i s trnem k srdci přilepena a vbodena jak hec do výsluní národního
kde jest nesnesitelno |
ČTĚTE TAKÉ: Pamětník: V Kunderově kauze udával Dlask
„S Miroslavem Dvořáčkem jsme v táboře Vojna byli společně v letech 1951 až 1958. Byl dost odvážný, neměl ženu ani děti, tak v tom byl o něco volnější. Občas se systému v lágru vzepřel a následovaly tvrdé tresty," popisuje osobnost spoluvězně údajně udaného Kunderou básník ze Vsetína. O vlastních případech, kvůli kterým skončili na nucených pracích, si podle něj vězni mezi sebou téměř nepovídali. Měli obavu z donašečů, kteří se mezi politické vězně vmíchali.
„O tom, co předcházelo jeho uvěznění, jsem se s ním nebavil. Vím jen, že nevěděl, kdo jej udal a velmi se trápil tím, kdo to mohl být. Jako my všichni tam," líčí básník Vysloužil.
Báseň Žert napsal v pondělí večer, v den, kdy vyšly souvislosti mezi jeho známým Dvořáčkem a Milanem Kunderou najevo. „Přišlo to spontánně, v půl osmé jsem sedl k počítači a v osm deset jsem od něj vstal. Jsou básně, na kterých pracuji i třicet let, tahle je spontánní a nikdy ji už neupravím," říká politický vězeň a básník Vysloužil. Článku o Kunderově vině zcela věří.
„Nepochybuji, že je to tak, jak vyšlo najevo. Některé hříchy jsou do nebe volající a hřích Milana Kundery je právě takový," soudí básník, který si z dvaceti let nakonec odseděl a odpracoval za ukrutných podmínek osm a půl roku.
Dvacet let za leták |
Karla Vysloužila přivedl do komunistického žaláře u uranových dolů vykonstruovaný proces, který vedl olomoucký soud souběžně s nejznámějším monstrprocesem s Miladou Horákovou. „Můj rozsudek v Olomouci padl dva dny po verdiktu nad Miladou Horákovou v Praze. Bylo tehdy takové rozžhavené veřejné ovzduší," říká Karel Vysloužil. Za to, že v lednu 1948 vyrobil s několika dalšími mladými lidovci čtyři letáky varující před komunisty, dostal dvacet let žaláře. Komunističtí prokurátoři z něj udělali vůdce organizované skupiny, která se dopustila velezrady. „Kaplan, který nás nechal na faře letáky rozmnožit, aniž věděl, co na nich vůbec je, dostal dokonce pětadvacet let," popisuje Vysloužil. |
Foto: profimedia.cz