Evropští autoři budou soupeřit o nové <span>literární ceny</span>

Kultura
2. 12. 2008 19:24
Českým spisovatelům přibude k Magnesii Liteře šance na další cenu.
Českým spisovatelům přibude k Magnesii Liteře šance na další cenu.

Českým spisovatelům přibude k Magnesii Liteře šance na další cenu.Evropská unie bude tvůrcům z evropských zemí udělovat ceny za literaturu. První držitelé nového ocenění by měli být známi příští rok na podzim.

Ceny se budou udělovat během následujících tří let, pokaždé více tvůrcům z různých zemí. Příští rok by tak oceněných mohlo například být 12. Jejich součástí také bude cena pro známou evropskou literární osobnost nazvaná "Evropský literární velvyslanec" udělovaná na jeden rok.

Výše odměny spojené s cenou zatím není známa. Ví se jen, že prostředky na cenu půjdou z Kulturního programu Evropské unie. Ten je určený pro podporu projektů mezinárodní kulturní spolupráce, na kterých se podílejí minimálně tři země. Cena by měla podle záměru Evropské komise mimo jiné zvyšovat zájem o literaturu z jiných zemí.

Ilustrační foto: Petra Mášová

Autor: ČTK

Další čtení

V Brně letos vystoupí například Anastacia a Esperanza Spaldingová

Kultura
6. 1. 2026

Soutěž o knihu Příští zastávka od Michaely Merglové

Kultura
6. 1. 2026

Jaromír Nosek skončil na ulici. Pomoc odmítl i od Obermaierové

Kultura
31. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ