George Orwella považovala policie za komunistu

Kultura
4. 9. 2007 00:02
George Orwell
George Orwell

George OrwellLevicové názory George Orwella a jeho bohémské oblékání vedly britskou policii k tomu, že tohoto kritika totalitních systémů měla za komunistu. Nicméně britská tajná služba MI5 došla k jinému závěru a zasáhla u Scotland Yardu v Orwellův prospěch. Vyplývá to z materiálů, které o světoznámém spisovateli MI5 shromažďovala a které byly v pondělí odtajněny.

MI5 tak nebránila tomu, aby spisovatel působil za druhé světové války od roku 1943 ve spojeneckém velení jako reportér nedělníku Sunday Observer. Z jeho děl vyplývá, že "nesouhlasí s komunistickou stranou a komunistická strana nesouhlasí s ním", konstatovala MI5, která vedla o Orwellovi svazek od roku 1929 do jeho smrti v roce 1950.

Orwell se proslavil především vizemi totalitních společností z knih Farma zvířat a 1984. Zvlášť ve svých ranějších dílech (Barmské dny, Na dně v Paříži a Londýně) byl také kritikem britského kolonialismu a sociální nerovnosti.

Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, upoutal pozornost policie poprvé v roce 1936. Tehdy třiatřicetiletý autor shromažďoval v severoanglickém hornickém městě Wigan materiál pro knihu. Policie nicméně usoudila, že se tam uchyloval ke "komunistickým aktivitám".

"Obléká se jako bohém"

Podruhé si ho pak policie všímala v roce 1942, kdy pracoval pro indické vysílání rozhlasu BBC. Seržant Ewing ze zpravodajského oddělení Scotland Yardu tehdy napsal, že Orwell má "pokročilé komunistické názory a někteří jeho indičtí přátelé ho často viděli na komunistických schůzkách". "Obléká se jako bohém v práci i mimo ni," zaznamenal dále policejní seržant.

MI5, která sledovala Orwella již od roku 1929, kdy se snažil v Paříži uchytit psaním pro levicové publikace, však došla k odlišným závěrům. Důstojník MI5 jménem W.Ogilwie pak Ewingovi kvůli Orwellovi telefonoval a zjistil, že seržant v podstatě jen nevěděl, jak charakterizovat spisovatelovo nekonformní vystupování.

I další dokumenty v Orwellově svazku ukazují, že MI5 nepovažovala spisovatele za bezpečnostní riziko. Kromě toho, že neměla námitek proti jeho akreditaci u spojeneckého velení, schválila v roce 1942 i přijetí jeho manželky na ministerstvo potravin.

George Orwell také poskytl v roce 1949 britské vládě seznam 38 lidí skutečně či domněle sympatizujících s komunismem, mezi nimiž byli i filmový režisér a herec Charlie Chaplin, spisovatel J.B. Priestley a historik Isaac Deutscher.

Foto: www.bbc.co.uk

Autor: ČTK

Další čtení

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ