Rodinné nakladatelství Ronado, které založila ve Včelákově na Chrudimsku Jarmila Doležalová rozená Šťulíková, jedna ze dvou sester, jež přežily vyhlazení Ležáků, vydalo za deset let existence pět knih. Většina z nich se věnuje ležácké tragédii a je v nich shromážděno velké množství údajů, fotografií a dokumentů. Na činnosti nakladatelství se podílí i děti šestasedmdesátileté ženy.
"Připravovali jsme s bratrem a dalšími sourozenci knihu Křižovatky času - Ležáky v datech a zjistili jsme, že by bylo nejlepší, aby vyšla v nakladatelství. Maminka se tedy uvolila, že si je otevře. Ronado znamená rodinné nakladatelství Doležalových," řekla dcera Jarmily Doležalové Jarmila Doležalová mladší. Nabídnout knihu jinému vydavateli nezkoušeli, měli svou představu, jak by měla vypadat, grafickou podobu vytvořil bratr Štěpán.
Na téma ležácké tragédie nakladatelství dosud vydalo knihy Křižovatky času - Ležáky v datech, náklad 3 tisíce kusů se rozprodal. Publikace Ležáky známé i neznámé vyšlo tisíc kusů, vloni byla vydána kniha Osud jménem Ležáky. Obsáhlá publikace o 500 stranách podrobně mapuje životy ležáckých obyvatel popravených či zemřelých na následky věznění během druhé světové války i dalších osob úzce s obcí spojených. První náklad tisíc kusů je již rozebraný, nyní vyšlo druhé upravené vydání. Knihy rodina prodává při různých akcích a prostřednictvím internetu, v knihkupectvích se objevují jen výjimečně. Nakladatelství se neobejde bez dotací ani sponzorů. Na dalších publikacích týkajících se Ležáků Doležalovi pracují. Nakladatelství vydalo v nákladu několika desítek až stovek kusů dvě humorné knihy Štěpána Doležala, který je i sám ilustroval, na ně o příspěvky nežádalo.
Osadu Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že v Anglii vycvičení parašutisté z Ležáků udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Nacisté ještě 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel Ležáků. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zřejmě našlo smrt v Polsku. Sestry Šťulíkovy byly poslány do Německa na převýchovu.