Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem se snaží všemi možnými způsoby lákat čtenáře. S detektivkami vyjede na pláž, půjčuje publikace do vlaku. Zájemci mohou nahlédnout do největší knihy, která je vysoká metr, nejtěžší, jež váží 20 kilogramů, i nejstarší z roku 1584.
Čtenářů dlouhodobě ubývá, knihovníci se tak snaží upoutat pozornost řadou akcí. V nejbližší době se v Ústí uskuteční například setkání s americkým spisovatelem Robertem Fulghumem nebo kurz tvůrčího psaní. Dětské oddělení připravilo projekt Povolání k předčítání, kdy se po celý rok mohou setkávat čtenáři s lidmi zajímavých profesí. V červnu bude vyprávět a číst přímo na lodi Marie ve čtvrti Vaňov její kapitán Ivo Jiroušek.
Oblíbené jsou odpolední čtecí dny, kdy každý měsíc čte jeden táta jednu knihu. Akce je spojena s pohádkovou dílnou. "Právě zaujmout mladé čtenáře je velmi důležité, ale chceme přitáhnout i dospělé, třeba k e-knihám, které si mohou zájemci půjčit u nás zdarma," uvedl ředitel knihovny Aleš Brožek.
Knihovna se také připojila k celostátnímu projektu Kniha do vlaku. V odbavovací hale na západním nádraží si lidé mohou půjčit publikaci a vrátit ji třeba v Mostě. Podruhé bude na koupališti Brná plážová knihovna.
Instituce, jejímž zřizovatelem je Ústecký kraj, disponuje i několika kuriozitami. Nejtěžší kniha, kterou je faksimile zeměpisného atlasu, váží 20 kilogramů. Největší publikací je dílo Ptáci Ameriky vysoké 100 centimetrů a široké 68,5 centimetru. Nejmenší je naopak Listina základních práv Evropské unie, kterou má knihovna ve 23 jazycích. Měří pouhé 3,2 centimetry na výšku a 2,5 centimetru na šířku. "I do těchto knih může zájemce nahlédnout, domů je ale nepůjčujeme, čtenáři by tu malou mohli ztratit a ta velká je zase už z roku 1827," řekl Brožek.
Domů půjčuje knihovna díla vydaná po roce 1900 s výjimkou vybraných knih třeba s podpisem autora. Nejstarším knihou v inventáři je dílo španělského šachisty z roku 1584. Významná je regionální knihovna, kam míří povinné výtisky publikací vydaných v kraji. "To je naše rodinné stříbro, protože máme i díla, která někdo psal jen pro svou potřebu a vyšlo třeba jen dvacet výtisků," řekl Brožek.
Kromě čtenářů by knihovna třebovala také peníze na opravu. V havarijním stavu je jedna z jejích budov, někdejší vila známé podnikatelské rodiny Wolfrumů ve Velké Hradební. Podle výpočtu z projektové dokumentace se náklady na rekonstrukci odhadují na 80 milionů korun.