Na Festival spisovatelů se vrací syrský básník Adonis

Kultura
21. 6. 2017 15:56
Americký spisovatel Chuck Palahniuk se svým novým komiksem Klub Rváčů 2, jehož českou verzi představil loni na festivalu.
Americký spisovatel Chuck Palahniuk se svým novým komiksem Klub Rváčů 2, jehož českou verzi představil loni na festivalu.

Na Festival spisovatelů Praha se vrátí rakouský spisovatel Robert Menasse, který literární akci již několikrát navštívil. Rozšiřuje tak okruh oznámených hostů, k nimž patří mimo jiné syrský básník Adonis, který na festivalu byl před osmi lety. Jména hostů zveřejnili pořadatelé na webu.

Festival spisovatelů Praha bude letos inspirován filozofií a tvorbou amerického spisovatele, dramatika, esejisty a bojovníka za lidská práva Jamese Baldwina (1924 až 1987). Mottem festivalu je jeho myšlenka A příště už oheň, uvádějí pořadatelé festivalu na svém webu. Baldwin se ve velké části svého díla zabývá rasovou a sexuální tematikou Spojených států v polovině 20. století. Festival se skuteční od 10. do 15. listopadu.

Mezi hosty patří americká autorka Affinity Konarová, která upoutala mezinárodní pozornost románem Mischling (2016) o sadistických experimentech v Osvětimi za druhé světové války, a ruský básník Kirill Medveděv, kritik ruského prezidenta Vladimira Putina.

Alí Ahmad Saíd Asbar, píšící pod pseudonymem Adonis, proslul jako rázný kritik islámského fundamentalismu. Patří k nejvýznamnějším současným arabsky píšícím literátům a několikrát se o něm spekulovalo jako o možném nositeli Nobelovy ceny.

Narodil se v Sýrii, v 50. letech žil v Libanonu, kde se stal ústřední postavou celosvětového arabského básnického hnutí, uvádějí pořadatelé festivalu. Adonis se snažil o sekularizaci arabského světa a eliminaci odcizení způsobené politickým islámem a ideologií. V současnosti vidí Araby jako "národ na vymření", stojí v jeho medailonku na webu.

Robert Menasse je rakouský spisovatel, esejista a překladatel. Je otevřeným kritikem rakouské společnosti, Evropské unie a globalizace. Patřil k těm, kdo se zastali německého spisovatele Güntera Grasse ve chvíli jeho přiznání, že byl v mládí krátce příslušníkem Zbraní SS. Sedmnáctiletého mladíka snažícího se uniknout z domova lze prý svést velmi snadno. Za důvěryhodné považuje Grassovo odůvodnění, že hanba mu bránila přiznat se dřív. "Tím spíš zaslouží obdiv, že starý muž řekne: Udělal jsem chybu," řekl Menasse, když Grass v roce 2006 zveřejnil své paměti.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kamaryt Michal

Další čtení

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025
Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025
Majáles odstartoval a lidé se bavili

Začal tradiční brněnský majáles. S hudbou, alegorickými vozy i formulí

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ