Nová kniha vykresluje osudy českého novináře a zachránce Židů

Kultura
16. 10. 2015 18:01
Koncentrační tábor v Osvětimi (archivní snímek).
Koncentrační tábor v Osvětimi (archivní snímek).

Málo známý příběh českého novináře a korespondenta České tiskové kanceláře z Vatikánu a Itálie Karla Weiricha představuje kniha, která v češtině vychází v těchto dnech. Weirich během druhé světové války v Itálii zachránil život 200 československým Židům. K vydání knihy se v Praze 26. října uskuteční konference, 28. října by měl Weirich dostat řád Bílého lva in memoriam.

Konference bude v sídle Italského kulturního institutu ve Šporkově ulici od 19.00. Organizuje ji institut ve spolupráci s organizací Gariwo - Zahrada spravedlivých společně a Karmelitánským nakladatelstvím, které knihu o Karlu Weirichovi Spravedlivý riskuje vydává. Na konferenci vystoupí autor knihy Alberto Tronchin, kardinál Dominik Duka a mimo jiné Helena Weirichová, neteř Karla Weiricha.

Život Karla Weiricha (1906 až 1981) byl donedávna neznámý české i italské veřejnosti. Weirich pracoval jako novinář, účetní a stenograf. V Itálii začalo být jeho jméno známější až během několika posledních let zásluhou právě Tronchina, badatele a historika, který objevil a zpracoval jeho pozoruhodný příběh. V Česku o Weirichovi píše ve své knize z roku 2008 Zprávy z českého století, jež vypráví o historii České tiskové kanceláře, zpravodaj agentury Jan Stejskal.

Koncentrační tábor v italském Bolzanu (archivní snímek).Weirich žil v Římě, kde se narodil poté, co tam jeho otec odešel, když jako sochař získal italské stipendium. Mimo jiné psal pro italský deník Messaggero, působil v katolických misijních institucích a pracoval jako zpravodaj ČTK z Itálie a Vatikánu. V roce 1941 byl z tohoto místa propuštěn pro své neskrývané protinacistické smýšlení. V té době se prostřednictvím Svatováclavského fondu zapojil do pomoci cizincům, kteří se nacházeli v Itálii a které nechal v roce 1940 Mussolini internovat.

Z velké části šlo o židovské uprchlíky, kterým se nepodařilo dostat se včas z Evropy. Díky Weirichově odvaze a citu pro spravedlnost se mu z Říma podařilo organizovat pomoc pro pronásledované Židy pocházející z Československa.

Ohniskem jeho aktivit byl koncentrační tábor Ferramonti di Tarsia v Kalábrii, kde bylo zadržováno několik set československých Židů. Šlo o pasažéry ztroskotané lodi Pentcho, jež mířila do Palestiny. Sám Karel Weirich kvůli tomu skončil v koncentračním táboře, ale před smrtí ho zachránilo osvobození tábora Američany a konec války.

Tronchinova knha popisuje, jak Weirich své aktivity ve prospěch Židů rozvíjel, a dává do kontextu lokální události s dějinami holokaustu a protifašistického odboje. V knížce jsou i archivní materiály, fotografie, tajné zprávy o situaci v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava či seznamy zachráněných a informace o tom, jakými kanály pomoc proudila a kdo se na ní podílel.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ