V plzeňském areálu DEPO2015 se v září uskuteční první mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Plzeň. Akce se má stát regionální odnoží staršího a většího pražského veletrhu, který se letos na jaře konal po čtyřiadvacáté. I vzhledem k tomu, že se plzeňská akce odehraje na začátku školního roku, zaměří se na pořady a autory v žánru non-fiction a na vzdělávání. Na své si přijdou ale i milovníci beletrie, informovala za pořadatele Jana Chalupová.
Hlavní část expozice bude od 21. do 22. září 2018 v bývalé autobusové hale depa, kde budou expozice podle požadavků vystavovatelů. Vedlejší hala nabídne prostor pro ty, kteří nebudou chtít stavět vlastní stánek, k dispozici tu bude něco jako tržnice.
"Pro Plzeň připravujeme řadu diskuzí, během kterých vystoupí autoři a hosté nejen z ČR," řekl ředitel veletrhu Radovan Auer. Představí se například prozaik, reportér a cestovatel Josef Formánek, astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar, režisérka a výtvarnice animovaných filmů Galina Miklínová, ze zahraničí účast přislíbil čínský disident Liao I-wu, momentálně nejoblíbenější švédský spisovatel Jan Guillou, izraelský básník a esejista Amir Or či polští autoři Mariusz Scygiel, Zbigniew Czendlik a Mariusz Surosz. Na rozdíl od pražské akce chce Auer v Plzni více s programem expandovat do města: "Čtení budou probíhat například ve světově unikátních Loosových interiérech či areálu Plzeňského Prazdroje."
Součástí akce budou výstavy. K vidění bude expozice Pocta Rychlým šípům připomínající 80. výročí založení populárního chlapeckého klubu. Ke komiksu se vztahuje i výstava Punťa: zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942). Česká historie, konkrétně léta komunistického režimu, bude prezentována výstavami Fotbal v undergroundu a Příběhy 20. století.