Politické procesy s "Plastiky" přibližuje Hnědá kniha

Kultura
26. 2. 2013 11:47
Někdejší představitelé undergroundu dnes (zleva): Josef Janíček, Jiří Kabeš a Vratislav Brabenec.
Někdejší představitelé undergroundu dnes (zleva): Josef Janíček, Jiří Kabeš a Vratislav Brabenec.

Dokumenty zachycující soudní procesy s představiteli českého undergroundu zachycuje kniha, která v těchto dnech vychází. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů a nazval ji Hnědá kniha podle barvy obálky někdejšího samizdatového vydání těchto dokumentů. Ve středu od 18 hodin knihu pokřtí v pražské hospodě Na slamníku.

Poprvé vyšla v roce 1976, vydali ji samizdatem Jaroslav Kořán a Vendelín Komeda. Soubor dokumentů zachycoval to nejpodstatnější, co se v tomto roce pro společenství českého undergroundu událo - soudní řízení s jeho představiteli a jejich ohlas ve veřejných sdělovacích prostředcích i u tehdejších disidentů. Ojedinělá edice se brzy začala dále opisovat, takže existuje nejméně ve třech postupně rozšiřovaných verzích.

Nynější první tištěná edice Hnědé knihy vychází z nejširšího, třetího samizdatového vydání z roku 1980 a je obohacena o tehdy nedostupné dokumenty například z archivů tehdejšího ministerstva vnitra. Doplněny jsou i ukázky dobového zahraničního tisku, dávající přehled o kampani, která se ve prospěch vězněných vedla na Západě. Rozsáhlý poznámkový aparát pak přináší řadu nových informací.

Čtveřicí hudebníků kapel The Plastic People Of The Universe a DG 307 odsoudila v roce 1976 komunistická justice za údajné výtržnictví k nepodmíněným trestům od osmi do 18 měsíců. Justice chtěla svobodymilovné umělce původně soudit za toxikomanii a "podvracení republiky". Proti těmto obviněním se ovšem v Československu i v zahraničí zdvihla vlna odporu. Normalizační režim je proto obvinil především z používání vulgárních textů.

Soud tvorbu kapel ohodnotil jako hrubě neslušnou, umělecky pochybnou a protispolečenskou. Hudebníkům nepomohlo ani dobrozdání Jaroslava Seiferta, který potvrdil, že vulgární výrazy nejsou v moderním umění neobvyklé. Proces měl velký dopad nejen na disidentské kruhy, ale i na další svobodně smýšlející mladé lidi. V důsledku byl jedním z důvodů vzniku Charty 77.

Až v roce 2003 Nejvyšší soud po více než 25 letech rozsudky zrušil, příslušný okresní soud poté trestní stíhání zastavil.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ