Městská knihovna v Praze zpřístupnila kompletní kolekci případů nejslavnějšího literárního detektiva všech dob: na stránce www.mlp.cz/holmes jsou k dispozici české překlady všech próz, které o něm napsal Arthur Conan Doyle.
Než se tedy v českých kinech 15. ledna objeví předpokládaný hollywoodský filmový trhák počátku roku Sherlock Holmes, v němž režisér Guy Ritchie anglického gentlemana pojal jako akčního hrdinu a milovníka a oproti obvyklým strohým tvářím do titulní role obsadil Roberta Downeyho jr., mohou si čeští čtenáři zadarmo přečíst všechna dobrodružství tak, jak je napsal Arthur Conan Doyle na přelomu 19. a 20. století v překladech, které vznikly v sedmdesátých letech.
"Jde o unikátní projekt, neboť se nám ve většině případů podařilo získat práva na nejkvalitnější překlady ze 70. let minulého století, které tehdy vznikly díky úsilí překladatele a spisovatele Jana Zábrany," připomíná koordinátorka webových projektů Městské knihovny v Praze Kateřina Bajo edici Máj, kde Doylovo dílo vycházelo v letech 1971-74. Texty je možné si stáhnout nejen v klasických formátech pdf, rtf, txt, ale i ve speciálních verzích pro mobilní telefony a čtečky. Texty lze volně stahovat pouze pro vlastní potřebu, pro jakékoliv jiné účely se na ně vztahuje zákon o ochraně autorských práv.
Jedná se celkem o 56 povídek a čtyři romány, které v knižní podobě tvoří pět svazků s 1711 stranami. Kromě nich knihovna doplnila seznam také o komiksové Holmesovy příběhy pro děti, které pro časopis Čtyřlístek psal "holmesolog" Rudolf Čechura a kreslil Marcel Stecker.
ČTĚTE TAKÉ: Čeští nakladatelé se bojí Googlu
Stránky jsou původním projektem Městské knihovny v Praze, který navazuje na zpřístupnění díla Boženy Němcové a Karla Čapka. Za posledně uvedený získala letos knihovna Cenu Ministerstva kultury Knihovna roku 2009 v kategorii Významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Stránky s Karlem Čapkem dosud navštívilo přes 150 000 lidí, jedna kniha byla v průměru stažena 8000krát. Nejstahovanějšími tituly jsou Dášenka a Bílá nemoc. Cílem projektů je podpora návštěvnosti Městské knihovny tak i čtenářství obecně.
Repro: Warner Bros, Městská knihovna v Praze