Sorela na webu

Kultura
27. 3. 2007 17:37
bez popisku 5993
bez popisku 5993

Internetové centrum výzkumu literatury a umění československého socialistického realismu bylo spuštěno na stránkách www.sorela.cz. Cílem projektu je vytvořit on-line archiv studií, odkazů a dalších informačních zdrojů, které napomohou zájemcům o dané období snadněji získávat přehled v současném výzkumu socialistického realismu.

Testovací provoz webu běží od pondělí, některé sekce proto zatím nefungují, spuštěny ale budou podle pořadatelů v krátké době. Projekt připravují především pracovníci Ústavu české literatury a literární vědy při Filozofické fakultě UK.

Internetový archiv je určen spíše odborníkům či té části veřejnosti, kterou zajímá jiný pohled na socialistický realismus, než jaký poskytují nejrůznější sbírky kuriozit a humorné výkladní skřínky, "které chtějí bavit hloupostí dobového patosu".

Z toho pohledu má česká společnost například oproti Polsku značnou ztrátu v analytickém a odideologizovaném uchopení jednoho z nejzajímavějších kulturních fenoménů 20. století, píší autoři nového webu. Ten je podle nich jedním z možných oken do světa socialistické kultury, oknem, které se snaží být otevřené a nezkreslující.

Sporné období dějin umění, jímž socialistický realismus je, začaly reflektovat výstavní projekty v okolních evropských státech již od poloviny 90. let. Česká veřejnost viděla ucelenější retrospektivu socialistického realismu až v roce 2002, kdy se konala velká výstava na toto téma v Galerii Rudolfinum.

Ta tehdy navazovala i na výstavu, která se v téže instituci pod názvem Agitace ke štěstí konala v roce 1994 a představila sovětské umění stalinské éry. Československý socialistický realismus, "odvar" tohoto stylu, zahrnoval různorodou škálu tvorby, pro niž byl jednotící realistický styl. Vedle kopírování sovětských vzorů a především silného ideologického zabarvení tvorby se v díle některých umělců uplatňovaly i modernistické postupy a přetrvávala zdobnost inspirující se v lidovém umění.

O tom, že socialistický realismus je stále sporným obdobím dějin umění, svědčí i fakt, že dcera jednoho z autorů na výstavě zastoupených protestovala proti zařazení jeho díla do takto pojaté expozice. Vnučka krajináře Antonína Slavíčka a dcera malíře Jana Slavíčka (1900 až 1970) požadovala dokonce odstranění díla z výstavy, kurátorka však na své koncepci trvala.

Autor: ČTK

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ