Spisovatele Maye nezavraždila manželka, zemřel na otravu kovy

Kultura
1. 4. 2016 12:00
Německý spisovatel dobrodružných románů Karel May.
Německý spisovatel dobrodružných románů Karel May.

Chronická otrava těžkými kovy byla zřejmě příčinou smrti německého spisovatele dobrodružných románů Karla Maye. V kostech, které nyní vědci analyzovali, se našlo vysoké množství olova a kadmia. Tvůrce náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda pravděpodobně zabilo dlouhodobé pití kontaminované vody.

"Pitná voda tehdy obsahovala velké množství olova," řekl Carsten Hädrich z Ústavu soudní medicíny univerzity v saském Lipsku. Právě on se svým týmem zkoumal ostatky vyzvednuté v říjnu 2014 z hrobky v saském Radebeulu a nyní představil výsledky svého bádání.

Příčina smrti německého spisovatele byla dosud neznámá a stala se předmětem mnoha spekulací. Uvažovalo se o rakovině plic, ale i o vraždě, jejíž pachatelkou měla být Mayova manželka Klara, univerzální dědička práv k jeho dílům. "Na úmrtním listu z 30. března 1912 nic (o příčině smrti) napsané není," uvedl předseda Mayovy nadace Ralf Harder.

Otrava těžkými kovy

"Zprávy o potížích v posledních týdnech a dnech jeho života odpovídají symptomům otravy těžkými kovy," uvedl Hädrich. Naopak chorobné změny tkání či známky podvýživy ve zkoumaném těle lékaři nenašli, což podle nich svědčí o tom, že těžké kovy se do těla dostávaly postupně velmi dlouhou dobu. Spisovatel s největší pravděpodobností pil vodu protékající olověnými trubkami, k příjmu těžkých kovů ale asi přispěla i strava a autorova obliba v kouření tabáku.

K průzkumu ostatků využili členové Mayovy nadace v roce 2014 sanační práce na jeho hrobce v Radebeulu. "Byla to jedinečná příležitost," uvedl Harder s tím, že panovalo i podezření, že se autorovo tělo dostalo během druhé světové války na jiné místo. Ohledání lebky ale s určitostí potvrdilo, že v cínové rakvi v hrobce leží skutečně autor Old Shatterhanda.

May během své dlouhé kariéry napsal desítky dobrodružných románů z exotických krajů - Blízkého východu i Afriky. Uznání a oblibu čtenářů si však získal zejména svými příběhy o osídlování Divokého západu a bojích indiánských kmenů s bílými osadníky.

Autor: ČTK Foto: , Adam.cas.sk

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ