Šumava Litera: Sichinger získal hlavní cenu za román Poslední šumavská pastvina

Kultura
18. 11. 2017 20:20
Sichinger získal již cenu při prvním ročníku za román Meyrovo sklo.
Sichinger získal již cenu při prvním ročníku za román Meyrovo sklo.

Hlavní cenu Johanna Steinbrenera na festivalu Šumava Litera ve Vimperku získal Martin Sichinger za román Poslední šumavská pastvina. V kategorii Naučná zvítězilo dílo Světem šumavské přírody. Sichinger získal i Cenu knihoven, cenu Šumavského pivovaru má Ondřej Fibich za knihu Ze Šumavy špalíček pohádek a básniček. Informoval o tom ředitel akce Jaroslav Pulkrábek.

Třetí ročník festivalu regionální literatury Šumava Litera přilákal několik set lidí, zájem roste. Program se odehrál na třech místech, v nominacích na ceny bylo 32 knih. Sichingerův dobrodružný román Poslední šumavská pastvina sleduje příběh poručíka Reinera v roce 1918 a 1949. "Je to knížka, která je dobrá, zajímavá, čtivá," řekl Pulkrábek.

Podle spisovatele zaujalo čtenáře samotné místo zvané Kašperschachten. "Píšou mi lidé, kteří podnikli svoji vlastní cestu a snažili se tu Kašperschachten najít, protože je to něco ojedinělého v celé České republice a specificky na Šumavě," řekl Sichinger. Ten na festivalu získal již cenu při prvním ročníku za román Meyrovo sklo, loni zvítězil Břetislav Ditrych s knihou Hořce voní arnika.

V nominacích se letos objevily romány Zavaž si tkaničky, jejž napsal Roman Szpuk, knihy Lipno - krajina pod hladinou, publikace 583 portrétů zmařené Šumavy či Král Boubín a jiné pověsti ze Šumavy. Nejvíc knih je naučných a místopisných. "Šumava je v literatuře jedinečný fenomén. Žádný jiný region nesdružuje tolik zájemců. Šumavská literatura je hobby: když vydáte knížku Šumava žijící, tak se prostě prodá, prodává jenom ten název. Je tajemná, má v sobě něco neobjeveného, provokuje, lidé chtějí znát ta místa, osudy, příběhy," řekl Pulkrábek.

Na festivalu se představil i spisovatel Ondřej Fibich. S prachatickou knihovnou spustil web Dědictví Šumavy, kde je nyní asi 600 pověstí. "Jsem rád, že se zpřístupní lidem. Mám to doma v policích, v obrovských šanonech," řekl Fibich žijící na Horské Kvildě.

S marketingem radil autorům Jiří Březina, který v roce 2014 dostal za román Na kopci cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku. Zjistil tehdy, že je dobré vyprávět příběh knihy. "Já jsem měl štěstí, že jsem se dostal do médií s příběhem o tom, že jsem knížku napsal na základě sázky, což byla věc, která zaujala novináře a posléze i čtenáře. V mém případě zafungovala, to jsem těm autorům doporučil," řekl Březina.

Festival, jenž bude mít příští rok v červenci sesterskou akci v německém Finsterau, navazuje na zdejší knižní tradici. Sídlilo zde Steinbrenerovo nakladatelství, dle Pulkrábka svého času nejslavnější v zemi, prodávalo stovky milionů výtisků po celém světě. "V 15. století se tady tiskly knihy, je to druhé místo v Čechách, kde Johann Alacraw, tiskař, který sem přišel z Pasova, vytiskl knížku, a dokonce česky. Sídlí tady Správa Národního parku, spojení Šumava a knížky se nabízelo," řekl Pulkrábek.

Autor: ČTK Foto: , sumava-litera.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ