Světový den knihy a autorských práv připomene kampaň

Kultura
17. 4. 2017 14:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Světový den knihy a autorských práv, který připadá na 23. dubna, připomene Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) od 18. dubna celotýdenní kampaní Kniha ti sluší. Do akce se zapojí nakladatelé, autoři, knihkupectví a také knihovny po celé České republice. Pro čtenáře a milovníky knih připravili setkání se spisovateli, autogramiády, soutěže či slevy. Za organizátory o tom informovala Radka Potměšilová.

Mediálními tvářemi kampaně Kniha ti sluší se stali Jan Potměšil, Zdeněk Piškula a Jana Plodková. "Mám radost, že kampaň má čím dál větší podporu napříč českou společností, a doufám, že toto poselství nakonec zaslechnou nebo uvidí i ti, kteří mají možnost knižní kultuře pomoci prostřednictvím dobře napsaných zákonů," uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka.

Zájemci v Praze se mohou 19. dubna v obchodním centru Arkády Pankrác setkat s Radkou Třeštíkovou, Josefem Formánkem, Petrem Stančíkem, Michaelou Klevisovou, Michalem Petrovem a jedním z ambasadorů kampaně Janem Potměšilem. V ostravském Domě knihy je na každý den od 18. do 21. dubna připravena beseda a autogramiáda s dětskou psycholožkou Zuzanou Pospíšilovou, sexuologem Radimem Uzlem nebo bývalým vicekancléřem prezidenta Václava Klause Petrem Hájkem. Knihkupectví Kosmas ve všech svých pobočkách vyhlásilo soutěž pro čtenáře o nejkrásnější záložku.

Čtenáři mohou také podpořit Nadaci Leontinka, která od roku 2005 pomáhá zrakově postiženým. Již loni se v rámci kampaně Kniha ti sluší pro Leontinku vybralo sto tisíc korun a vznikly díky tomu audio verze tří knih od Petra Nikla, Jiřího Dvořáka a Renáty Fučíkové, které vyšly také v Braillově písmu. Leontinka pomohla podpořit i vznik multisenzorické knížky Nanoušovy lumpárny a hmatové knihy Eva vaří bramboračku a Zas a znova skládej slova. Přehled všech akcí kampaně se nachází na stránkách www.knihatislusi.cz.

V měsíci Světového dne knihy se na pultech knihkupectví objevuje řada nových titulů. Například největší římská porážka inspirovala britského spisovatele Bena Kanea k prvnímu svazku románové trilogie Orlové ve válce. Román Kiki z Montparnassu dvojice Catel & Bocquet zase pojednává o Alici Prinové, jejímž životem prošla řada slavných mužů. Stala se múzou Jeana Cocteaua, Ernesta Hemingwaye, Andrého Bretona, Tristana Tzary, Pabla Picassa, Amedea Modiglianiho i fotografa Mana Raye, který nasnímal stovky jejích portrétů.

Jeden z největších kriminálních zločinů v církevní historii ožívá v knize Případ Sant' Ambrogio německého badatele Huberta Wolfa. Předlohu stejnojmenného seriálu Dům z karet s Kevinem Spaceym v hlavní roli zase napsal Michael Dobbs. V překladu Boba Hýska vychází umělecká kronika hudebníka a spisovatele Nicka Cavea Píseň z pytlíku na zvratky, kterou sepsal na severoamerickém turné s kapelou The Bad Seeds během léta roku 2014.

Světový den knihy se slaví od roku 1995 pravidelně ve více než sto zemích světa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ismo Pekkarinen

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ