Knihy ze 17. století
Synagoga v Holešově otevřela studovnu učence rabína Šacha
16.05.2016 14:38
Novinkou letošní turistické sezony v holešovské synagoze je nová studovna rabína Šacha, jenž patří mezi největší židovské učence. Její součástí je i kolekce knih, které Šach v 17. století napsal a které se do Holešova dostaly ze světových aukcí. Nechybí mezi nimi ani ta nejslavnější - Šachův komentář k židovskému právnímu kodexu.
"Chceme aby tento prostor sloužil k tomu, k čemu byl původně vytvořen, aby zde židé měli možnost strávit čas studiem primárně Šachových knih. Je to služba, kterou poutníkům nabízíme," popsal správce holešovských židovských památek Vratislav Brázdil. Synagoga byla podle něj od znovuotevření v roce 1964 vnímána jako muzeum. Dnes je však i důležitým poutním místem, které navštěvují židé i z dalekých zemí včetně Izraele či USA.
Holešov je láká tím, že zdejší židovský hřbitov je místem Šachova posledního odpočinku. Šach se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1663 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín. Podle Brázdila se řadí mezi 20 nejvýznamnějších židovských učenců a jeho význam překračuje třeba i věhlas slavného pražského rabína Löwa. "Práce, které věnoval především židovskému právu, jsou totiž zásadnější," dodal Brázdil.
Některé knihy, které synagoga vystavuje, napsal Šach přímo v Holešově. Nejstarší z nich vyšla jen několik desítek let po jeho smrti, pochází z roku 1715. Knihy většinou pocházejí z aukcí z USA, některé i i Izraele. "Pro prodávající není často nejdůležitější cena, ale to, kam kniha doputuje. Jsou rádi, že půjde na místo, které má k judaismu vztah," uvedl ředitel Městského kulturního střediska Holešov Pavel Chmelík.
Studovna byla zařízena dobovým nábytkem, doplněno bylo i zařízení přízemní modlitebny, kam kromě nábytku přibylo dobové osvětlení. Podle Brázdila se připravuje také obnova asi 130 náhrobků na židovském hřbitově, oprava hřbitovního domečku a také odvlhčení synagogy.
Holešovská synagoga a židovský hřbitov s 1500 náhrobky patří mezi nejvzácnější a nejstarší dochované židovské památky v Česku. Výzdoba polského typu se vedle Holešova dochovala jen v několika synagogách na světě. Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.